Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Hokejka

Vrba: Pokud bych mohl něco vzít zpět, tak jsem měl být proti Turkům trpělivější

Praha – Už dostat se na šampionát byl úspěch. Postup se skupiny už by podle Pavla Vrby znamenal pro český tým na mistrovství Evropy úplný vrchol. Kouč národního týmu zároveň prozradil, že pokud by po vypadnutí měl vzít jednu věc zpět, bylo by to střídání v duelu s Tureckem. Příliš brzy se prý odhodlal ke hře na dva vysoké útočníky, což nepřineslo očekávaný efekt.

Kouč národního týmu Pavel Vrba
zdroj: ČTK autor: Doležal Michal

"Pokud bych mohl vzít něco zpátky, tak jsem měl být trpělivější proti Turecku," řekl Vrba. "Šli jsme příliš brzy do rizika na dva hrotové útočníky. Vycházel jsem z toho, že proti Chorvatsku nám to vyšlo. Mohl jsem to řešit až 15 minut před koncem," připustil.

"Za nominací si stojím, vybral jsem hráče tak, jak jsem to cítil, že jsou připraveni. Tam bych nic neměnil. A také si myslím, že jsme udělali maximum, abychom tým na soupeře připravili," dodal.

Souhlasil s tím, že neúčast v play-off je zklamání, ale v současné situaci považuje za úspěch už samotný postup na šampionát. "Naším cílem byl postup ze skupiny, to se nepovedlo, proto jsem zklamaný. S tímto nemohu být spokojený. Nebudu se vymlouvat na těžkou skupinu a smůlu při losu, taková je realita. Určitě jsme chtěli být ještě ve Francii," řekl reprezentační kouč.

"V současné chvíli je však podle mě úspěchem postup na mistrovství Evropy a mistrovství světa. Pokud by se podařilo postoupit ještě dál, tak by to bylo skvělé. Ale byl by to asi náš vrchol," mínil Vrba.

Hráčům prý nemá co vytknout, co se týká nasazení a dodržování taktických pokynů. "Jen, co se týká technických dovedností, jsme to nezvládli v některých momentech optimálně, zvláště při rozehrávce. Je to asi i proto, že se snažíme hráče nabádat, aby se snažili o kombinace a ne to jen nakopávat na náhodu. To je totiž podle mě cesta k úspěchu. Musí si věřit zezadu a kombinaci uhrát," řekl Vrba.

Je přesvědčený i o tom, že se hranice úspěchu a neúspěchu zlomila v první půli s Tureckem. "Měli jsme tam několik situací, kdy jsme mohli srovnat. Kdyby se to povedlo, tak bychom byli někde jinde," dodal.

Je nám líto, video expirovalo.
Tisková konference Miroslava Pelty a Pavla Vrby po konci reprezentace na ME

Věří, že v současnosti je proces výchovy mládeže nastaven tak, aby do budoucna byl český tým konkurenceschopnější, ale bude to trvat delší dobu. "Nastolila se pravidla, která by měla přinést změnu. Nebude to za rok či za dva, ale bude to trvat tak jako v Belgii či Rakousku. Belgie před deseti lety byla v podobné situaci, kde jsme teď my. Věřím, že kroky jsou správné a že je to jediná cesta, jak do budoucna konkurovat těmto státům," řekl Vrba.

"Musíme vytvořit podmínky mládeži a věnovat se jí na nejvyšší úrovni. Když to neuděláme, bude nám vlak ujíždět rychleji a rychleji. Maďarsko tyto kroky udělalo před námi a my to teď musíme dohnat," dodal.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy