Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

S jídlem roste chuť. Vrba bude po třech duelech spokojen s více než 6 body

Praha Kouč Pavel Vrba bude spokojený, pokud národní tým získá z prvních tří duelů kvalifikace mistrovství Evropy více než šest bodů. Prohlásil to půl dne po úterním vítězství 2:1 v úvodním utkání skupiny A nad Nizozemskem. Triumf na startu každé soutěže považuje z psychologického hlediska za důležitý, výhru je podle něj ale třeba potvrdit, jinak by nic neznamenala. Nevyloučil, že pro říjnové duely v Turecku a Kazachstánu mohou nastat změny v nominaci.

Pavel Vrba
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta před startem kvalifikace prohlásil, že by byl po zápasech s Nizozemskem a v Turecku a Kazachstánu spokojen, pokud tým vybojuje aspoň čtyři body. Po nečekaném skalpu "Oranjes" má ale Vrba vyšší plány.

"Samozřejmě, že s jídlem roste chuť. Teď bych byl spokojený, kdybychom měli víc jak šest bodů," řekl Vrba s úsměvem na tiskové konferenci, kde hodnotil přípravný zápas s USA (0:1) a následný úterní vstup do kvalifikace s Nizozemskem.

"Start jak v lize, tak ve všech kvalifikacích je pro psychiku strašně důležitý. Po zápase jsme měli upřímnou radost všichni, co jsme se na tom podíleli. Za těch devět měsíců se stalo hodně věcí, jsem rád, že to vyšlo," pochvaloval si Vrba. "Ale musíme to potvrdit. Pokud to nepotvrdíme, vůbec nic to neznamená," dodal kouč, který převzal národní tým na konci minulého roku.

Přes výhru viděl v zápase nedostatky. "Nebudu tvrdit, že zápas byl dokonalý. Každý zápas je pro nás poučný a najdeme v něm věci, které nebyly stoprocentně udělané. V příštím týdnu hráčům pošleme zase video s určitými věcmi, s určitým rozborem," uvedl.

Potěšit ho musely standardní situace, které mužstvo rozehrávalo nápaditými signály. "Měli jsme na to jeden den, který jsme tomu věnovali. Bylo to dva dny před zápasem, věnovali jsme tomu celý trénink. Natočili jsme si to, ukázali to hráčům na videu. Máme standardek připravených víc, než jsme včera zkoušeli. Záleží také na soupeři," prohlásil Vrba.

Na tvorbě standardních situací pracoval celý trenérský tým včetně poradce Karla Brücknera. "Podíleli se na tom všichni. Sedneme si v pěti šesti lidech, kreslíme a bavíme se o tom, co by mohlo platit," řekl Vrba.

Trenér Pavel Vrba: "Navíc se chci spoléhat na hráče, kteří hrají pravidelně. Pokud hráči v zahraničí nebudou dva měsíce hrát, kde máte záruku, že v reprezentaci budou hrát fantasticky? Herní praxe je to nejdůležitější."

Od svého nástupu hodně spoléhá na hráče z české ligy, proti "Oranjes" jich postavil do základní sestavy hned sedm. "Těm hráčům věřím, protože jsem v české lize zažil pět let a vím, jakou kvalitu má. Jsou tu dvě mužstva, která jsou výkonnostně trochu dál. Když jsou schopná se prosazovat v pohárech, proč by nemohli i za národní tým?" podotkl Vrba.

Pro další zápasy nevyloučil možné změny v nominaci. "Spoléháme na to, že hráči, kteří byli dlouhodobě zranění jako Tomáš Sivok nebo Libor Kozák, nám pomohou, když budou stoprocentně fit a začnou hrát. Myslím, že nějaké změny budou," naznačil bývalý plzeňský trenér.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy