Následuje
Evropská liga UEFA

Radost i na druhé straně světa. Triumf Portugalska slavil i Východní Timor

Dili (Východní Timor) – Nejenom v Portugalsku vyvolal finálový triumf Selecao na mistrovství Evropy velkou radost. Bujaré oslavy propukly také na druhé straně zeměkoule ve Východním Timoru. Bývalá portugalská kolonie stále projevuje sounáležitost a stovky lidí vyrazily slavit titul do ulic.

Fanoušci se radují z výhry Portugalska
zdroj: REUTERS autor: Rafael Marchante

Lidé jezdili po hlavním městě Dili, troubili a mávali přitom portugalskými vlajkami a fotkami největší portugalské hvězdy Cristiana Ronalda.

"Portugalci a Timořané jsou jednotní. Jen se podívejte, jak slavíme. To vypovídá o všem," řekl portugalský učitel žijící v Dili. "Díky Portugalsku jsme nezávislá země, Portugalsko máme velmi rádi," dodal jeden z fanoušků v ulicích.

Východní Timor, stát v souostroví Malé Sundy na severozápad od Austrálie, byl tři století portugalskou kolonií, než v roce 1975 vyhlásil samostatnost. Ta byla oficiálně uznána až v roce 2002.

Triumf Portugalska v nedělním finále nad Francií po Éderově gólu v prodloužení tak dal tamním obyvatelům fotbalovou radost, kterou sami často nezažijí. Národní tým Východního Timoru je v žebříčku až na 177. místě z 209 členských zemí FIFA. Na velký turnaj se nikdy nedostal. V probíhající kvalifikaci na mistrovství světa například Východní Timor prohrál 0:10 se Saúdskou Arábií.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy