Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Poslední zápas o vše: Portugalci se střetnou s Francií o titul mistra Evropy

Paříž – Dovede Cristiano Ronaldo jako kapitán Portugalsko k premiérovému triumfu na mistrovství Evropy, nebo nad hlavu zvednou pohár pro vítěze hráči Francie v čele s šestigólovým střelcem Antionem Griezmannem? Celá Francie věří, že v domácím prostředí získá třetí titul, a vyrovná se tak dosud nejúspěšnějším zemím Španělsku a Německu. Přímý přenos finálového utkání sledujte od 21:00 na ČT sport a našem webu, předzápasové studio startuje již ve 20:00.

Fotbalisté Francie oslavují branku
zdroj: Reuters autor: John Sibley

Portugalci byli blízko vítězství už v roce 2004, tehdy ale ve finále prohráli s Řeckem 0:1, což bylo pro tehdejší "zlatou generaci" velké zklamání. Už tehdy u toho byl současný kapitán Cristiano Ronaldo, který má nyní velmi blízko k tomu, aby se mu povedlo to, na co nedosáhly portugalské legendy Eusébio a Luis Figo.

"V roce 2004 mi bylo osmnáct a byl to můj první velký turnaj. Nyní jsme opět ve finále a doufám, že tentokrát vyhrajeme. Tento tým si to zaslouží, já si to zasloužím, fanoušci si to zaslouží," prohlásil Ronaldo. "Mnoho lidí nám nevěřilo, že se do finále dostaneme, ale nám se to povedlo. O to více jsem hrdý," dodal portugalský kanonýr, který se v případě gólového úspěchu stane nejlepším střelcem historie ME. Dosud se dělí o první místo s Michelem Platinim.

Portugalsko však čeká na vítězství nad Francií už deset zápasů. Naposledy se mu to povedlo v roce 1975, tedy deset let předtím, než se Ronaldo narodil. Navíc Francie umí využívat hostitelské role, doma ovládla mistrovství Evropy 1984 i mistrovství světa 1998. Nyní je blízko dalšímu triumfu.

"Snili jsme o tom, že si zahrajeme 10. července, a nyní jsme skutečně ve finále. Ale ještě nemáme co slavit. Stále musíme vyhrát ještě jedno utkání. Čeká nás ten nejdůležitější krok a všichni toužíme po titulu. Ale to i Portugalsko," řekl francouzský útočník Antoine Griezmann, který je se šesti góly nejlepším střelcem šampionátu a prvním hráčem od roku 1984, který dal během jediného ME více než pět branek.

"Z postupu do finále máme radost jako malé děti, teď ještě potřebujeme tu trofej, aby byla radost maximální. Všichni v týmu včetně náhradníků a realizačního týmu dělají vše pro to, abychom byli co nejlépe připravení a vyhráli," dodal Griezmann.

Francii může k titulu dovést trenér Didier Deschamps, který jako hráč zažil triumfy na MS 1998 i ME 2000. "Mohu se s hráči podělit o své zkušenosti. Už nyní jsem ale na ně pyšný, protože sám vím, jak je těžké se do finále dostat. Získat trofej ve francouzském dresu pro mě byl vždy ten největší zážitek a moc bych rád, aby to zažili i moji hráči," řekl Deschamps.

Nyní chce mistrovské oslavy i proto, aby Paříž zapomněla na listopadové teroristické útoky. "Nemůžeme vyřešit lidem jejich problémy, ale můžeme jim na chvíli pomoci zapomenout na jejich starosti. Můžeme jim dát vášeň a nadšení," prohlásil Deschamps. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy