Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Porážka v semifinále bolí, ale můžeme být hrdí, shodli se Velšané

Lyon – Přes zklamání a bolest z prohraného semifinále mistrovství Evropy s Portugalskem (0:2) cítili fotbalisté Walesu obrovskou hrdost. Nováček Eura, který startoval na prvním velkém turnaji od světového šampionátu v roce 1958, ve Francii dosáhl největšího úspěchu v dějinách.

Fotbalisté Walesu děkují fanouškům
zdroj: REUTERS autor: Robert Pratta

Velšané vyhráli základní skupinu před Anglií, Slovenskem a Ruskem, v osmifinále vyřadili dalšího britského souseda Severní Irsko a ve čtvrtfinále překvapivě i favorizovanou Belgii. "Draci" nestačili až na Portugalce s hvězdným Cristianem Ronaldem, který středeční zápas v Lyonu rozhodl gólem a asistencí.

"Je to obrovské zklamání, protože jsme byli tak blízko finále. Ale musíme být pyšní. Dokázali jsme toho tady hodně, měli jsme hrdost i vášeň," řekl novinářům útočník Gareth Bale, který na ME vstřelil tři branky.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Portugalsko - Wales

"Prohra nás všechny bolí, hráči jsou zničení. Ale tohle odezní. Když se ohlédnou, tak musí vidět, co všechno udělali pro svou zemi. Jsem na tým moc hrdý, postup do semifinále je úžasný. Získali jsme skvělé zkušenosti, tímto turnajem to však nekončí," doplnil trenér Walesu Chris Coleman.

Portugalcům se výborně povedl nástup do druhého poločasu a během tří minut dali dva góly. Po Ronaldově hlavičce zvýšil pohotovou tečí Nani. "Věděli jsme, že první branka bude klíčová. Na pět minut jsme ztratili koncentraci, a když se vám to stane v semifinále Eura proti takové kvalitě, přijde trest," upozornil Coleman. "Snažili jsme se ze všech sil vrátit do zápasu. Bojovali jsme až do poslední vteřiny, ale oni dobře bránili a nepouštěli nás do šancí. Finále nám nebylo souzené," přidal Bale.

Velšská hvězda se po utkání nezapomněla zmínit ani o svém spoluhráči z Realu Madrid. "Zase dokázal, že je to střelec od přírody. Ale není to o nich, je to o nás. Nikdo nečekal, že se dostaneme tak daleko, jsme hrdá parta, držíme spolu a ničeho nelitujeme. Zvedneme hlavy a budeme dál bojovat," prohlásil šestadvacetiletý rodák z Cardiffu.

Coleman v semifinále nemohl nasadit disciplinárně potrestané opory záložníka Aarona Ramseyho a obránce Bena Daviese. Především absence autora čtyř asistencí na ME Ramseyho byla citelná. "Aaron by chyběl každému týmu. Myslím, že jsme byli trošku unavení, ale nemohu říct proti hráčům jediné křivé slovo. Všechno, co v nich zbylo, nechali na trávníku. Myslím, že byli fantastičtí," prohlásil šestačtyřicetiletý kouč.

Páteční návrat úspěšných fotbalistů očekávají desetitisíce Velšanů

Fotbalisté ze země červeného draka zaznamenali ve Francii největší úspěch v historii. Není proto žádným překvapením, že partu kolem Garetha Balea čeká doma velkolepé přivítání. Chybět nebude projížďka v otevřeném autobusu, jejíž start je naplánován od cardiffského hradu, dominanty hlavního města.

Skončit by následně měla na fotbalovém stadionu druholigového Cardiffu City, kde bude připraveno pódium. Organizátoři už nyní registrují obrovský zájem o vstupenky, kapacita hlediště je 33 000 diváků. Poptávka nadšených fanoušků však tento počet výrazně převyšuje a je možné, že večerní program, který koncertem zahájí populární skupina The Manics, proběhne na sedmdesátitisícovém Millenium Stadium. 

Zdroj
ČTK, ČT sport, walesonline.co.uk

Hlavní zprávy