Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ME 2020 Česko

Podle Lavrova je zatčení ruských fotbalových fanoušků nepřijatelné

Moskva – Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se domnívá, že zatčení třiačtyřiceti ruských fotbalových fanoušků, kteří jsou podezíráni z účasti na násilnostech v Marseille v průběhu Eura, je "absolutně nepřijatelné". Lavrov vyjádřil názor, že ostatní fanoušci z jiných zemí provokují ruské příznivce, nad čímž "nelze zavírat oči". Ruské ministerstvo zahraničí si zároveň předvolalo francouzského velvyslance v Moskvě a pohrozilo zhoršením vztahů obou zemí.

Ruští fotbaloví fanoušci
zdroj: Reuters autor: Yves Herman

Jako příklad uvedl šéf ruské diplomacie záběry, na nichž tito fanoušci dupou po ruské vlajce. Také podle něj urážejí ruské politické i sportovní vedení.

Ministr sportu Vitalij Mutko prohlásil, že kvůli neustálým provokacím podle něj nelze vyloučit, že se násilné incidenty za účasti Rusů budou opakovat. "Ať se stane cokoli, je okamžitě jasné, že vinni jsou Rusové," uvedl Mutko. Ve Francii je podle něj 15 000 až 20 000 Rusů, z nichž většina se "přijela podívat na dobrý fotbal".

Francouzský velvyslanec Jean-Maurice Ripert se dnes na základě ruského předvolání kvůli zatčení ruských fanoušků dostavil na ruské ministerstvo zahraničí. "Bylo mu zdůrazněno, že rozněcování protiruských pocitů kolem účasti ruské reprezentace na fotbalovém mistrovství Evropy může výrazně zhoršit francouzsko-ruské vztahy," uvedl ruský úřad v prohlášení.

Napětí se snažil mírnit mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Doufá, že nedojde k dalším excesům a že úřady budou při vyšetřování násilností měřit všem stejným metrem. Disciplinární komise UEFA v úterý potrestala ruskou reprezentaci za řádění fanoušků podmíněným vyloučením z mistrovství Evropy.

Policie zadržela autobus se 43 Rusy během jejich cesty do Lille na zápas se Slovenskem. Kvůli výslechu je policisté eskortovali do Marseille a jedenáct z nich později propustili. Šest fanoušků podle informací úřadů v jihofrancouzském přístavním městě v souvislosti se sobotními výtržnostmi zatkli.

V Marseille vznikaly nepokoje mezi britskými a ruskými fanoušky už od čtvrtka. V pátek došlo ke střetu táborů obou fanoušků, jeden Brit byl vážně zraněn a v sobotu bylo při střetech zraněno 31 lidí, především Britů.

Připomeňme, že za násilnosti v ulicích Marseille obvinila francouzská prokuratura 150 ruských příznivců po napadení anglických a jiných fanoušků. Situace mezi fanoušky poté ještě vyeskalovala v průběhu samotného utkání mezi Anglií a Ruskem, kdy se fanoušci střetli na stadionu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy