Následuje
Volejbalový magazín

Nejsem kouzelník, řekl Wilmots. O porážce rozhodla nezkušenost v obraně

Lille (Francie) – Belgie měla se složením defenzivy obrovské problémy. Na šampionát neodjeli zranění stopeři Vincent Kompany a Nicolas Lombaerts. Před čtvrtfinále vyřadily zdravotní problémy i Jana Vertonghena a další zkušený zadák Thomas Vermaelen proti Walesu nemohl hrát kvůli disciplinárnímu trestu. A právě nezkušenost v obraně podle trenéra Belgie Marca Wilmotse rozhodla o tom, že jeho fotbalisté vypadli s Walesem. Sedmačtyřicetiletý kouč si chce ještě promyslet svou budoucnost u národního týmu.

Marc Wilmots
zdroj: Reuters

"Nejsem kouzelník a nedokážu z ničeho nic nahradit zkušenosti. Moje obrana měla v průměru 23 let. Nemohu vinit hráče, ale musí pracovat jako promazaný stroj," řekl Wilmots, který do defenzivy nasadil jednadvacetileté mladíky Jasona Denayera a Jordana Lukakua. I díky nim nastoupila nejmladší úvodní jedenáctka na ME za posledních 48 let s průměrným věkem 24 let a 242 dní.

Courtois nebyl spokojen se zvolenou taktikou

Servítky si po zápase nebral belgický gólman Thibaut Courtois. "Musím si rozmyslet, co teď řeknu, nechci všechno zničit," řekl bezprostředně po zápase. "Byl to zase stejný problém jako proti Itálii, zase stejná taktika. Jsem z toho hodně zklamaný. A lidem, kteří by to měli slyšet, jsem k tomu v kabině něco řekl," dodal.

Kouče za viníka přímo neoznačil, nicméně jeho kritika mířila očekávaným směrem. "Všichni chceme vyhrávat, takže jsem byl po zápase trochu frustrovaný. Ale byla to konstruktivní kritika," uvedl Courtois.

Trenér Wilmots ujistil, že vládcem kabiny je on. "Řekl jsem hráčům svůj názor, oni přidali svůj. Nikdo mi ohledně taktiky neradil, to opravu nepotřebuji," zdůraznil.

Wales ukázal větší touhu

Belgičany sice v Lille poslal do vedení už ve 13. minutě Radja Nainggolan, ale ještě do přestávky vyrovnal z rohu kapitán Ashley Williams. Po změně stran dokonal obrat Hal Robson-Kanu a v závěru ještě pečetil velšský triumf střídající Sam Vokes.

"Když jsme museli vyměnit 50 procent zadní řady, dokážu pochopit, že jsme inkasovali ze standardky. Možná za to mohl strach z jejich mladí, ale za výběr hráčů mám odpovědnost já," prohlásil Wilmots. "Mládí je skvělé, ale někdy se může projevit, že máte nedostatek zkušeností. Wales také ukázal větší touhu," doplnil belgický kapitán Eden Hazard.

Naivní druhý poločas

Wilmots nechápal, proč "Rudí ďáblové" brzy přenechali soupeři iniciativu. "Dominovali jsme, ale po excelentních 25 minutách jsme se stáhli o 15 metrů zpátky. Udělali jsme příliš mnoho chyb proti výbornému týmu, který věděl, jak hrát fotbal, a má dobré hráče," upozornil belgický kouč. "Jejich vyrovnání úplně změnilo celý zápas. Ve druhém poločase jsme hráli spíš naivně. Snažili jsme se, ale bohužel jsme nakonec prohráli," přidal záložník Kevin De Bruyne.

Belgičané stejně jako na předloňském světovém šampionátu v Brazílii skončili ve čtvrtfinále. "Byli jsme označeni jako favorité. Chtěli jsme dojít dál a hráči pochopitelně odjíždějí zklamaní," přiznal Wilmots.

O své budoucnosti u reprezentace, kterou vede od roku 2012, nemá jasno. "Řekl jsem, že se rozhodnu po Euru, ale ne hned po zápase. Potřebuju o tom popřemýšlet, dejte mi čas," uvedl bývalý záložník Lutychu, Bordeaux nebo Schalke.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy