Následuje
VK Jihostroj České Budějovice - Cucine Lube Civitanova

Na kempu je jiný Darida než před čtyřmi lety. Teď nejsem jen do počtu, hlásí

Kranzach (Rakousko) – Zatímco před čtyřmi roky odjížděl Vladimír Darida na soustředění fotbalové reprezentace před mistrovstvím Evropy jako úplný nováček, dnes už patří mezi klíčové hráče týmu. "Byl jsem poprvé v národním týmu a koukal jsem, jak to chodí. Sbíral jsem zkušenosti a doufal, že se dostanu na mistrovství," vzpomíná plzeňský odchovanec. Tentokrát měl Darida nominaci na závěrečný turnaj jistou dlouho dopředu. 

Čeští reprezentanti pilně trénují
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

"Vzpomínám si, že před čtyřmi lety jsem si šel po obědě lehnout a vypnul jsem si zvuk na mobilu. Měl jsem tam pak padesát nepřijatých hovorů od agenta, lidí ze svazu, z Plzně. Tak jsem se dozvěděl, že se mám sbalit, protože jedu s reprezentací na soustředění," popisoval Darida události z roku 2012, který byl pro jeho kariéru zlomový.

Na soustředění před čtyřmi lety se mu povedl přípravný zápas s Izraelem a nakonec se probojoval do nominace trenéra Michala Bílka. "Pamatuji si, že když si mě trenér zavolal k sobě na pokoj, kde se mělo rozhodnout, tak jsem tam šel snad pět minut a přemýšlel jsem, jaký bude verdikt," dodal.

Po čtyřech letech vyrazil na soustředění do Rakouska jiný Darida, zkušenější a jasný člen základní sestavy. "Je to jiný Darida. Stalo se toho od té doby hodně. S Plzní jsem hrál Ligu mistrů, pak přestup do Freiburgu, sestup a nyní angažmá v Hertě Berlín. Tehdy jsem mohl jen doufat, že se podívám na hřiště. Teď už se ode mě čeká, že tu nebudu jen do počtu," dodal Darida.

Zvláště když patří k nejvytíženějším českým hráčům v zahraničí a je oporou bundesligové Herthy, za kterou odehrál 35 zápasů. "Je to důkaz, že jsme minulý rok s (agentem) Ondrou Chovancem vybrali správný tým. Chtěl jsem jít z Freiburgu do většího klubu a současně hrát. Bylo to super. Přineslo mi to sebevědomí, protože i týmu se dařilo. Měli jsme volnou hlavu, sbírali jsme body, nestresoval nás boj o záchranu. Člověk nemusí přemýšlet, že případná prohra ho potápí," vysvětloval Darida zlepšení z uplynulé sezony.

Nyní se na své výkony z klubu pokusí navázat i na šampionátu. Pomoci mu k tomu mají i nové stříbrné kopačky. "Teď je na trénincích prošlapuji, aby byly připravené na mistrovství Evropy. Jsou hodně výrazné. Mám raději, když jsou kopačky vidět, než když jsou černé," popsal. A mohou stříbrné kopačky symbolizovat i medailové ambice na turnaji? "Bylo by to pěkné. Pro nás je cíl postup ze skupiny. Pak se uvidí," dodal. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy