Následuje
Hory horem pádem

Hrdina finále Éder: Vítěznou branku mi předpověděl Ronaldo

Paříž - Hlavní hvězdou finále mistrovství Evropy se nakonec nestali ani Ronaldo s Nanim, ani žádná z francouzských ofenzivních hvězd. Poslední zápas Eura měl nečekaného hrdinu v portugalském útočníkovi Éderovi. Ten v předchozím průběhu turnaje odehrál jen třináct minut, v souboji o zlato ale vstřelil v prodloužení jedinou branku utkání a zajistil svému týmu výhru 1:0 nad domácí Francií.

Portugalský útočník Éder
zdroj: Reuters autor: Kai Pfaffenbach

K životnímu gólu Éderovi pomohlo i to, že jeho trefu předpověděl kapitán Cristiano Ronaldo, který musel kvůli zranění ve 25. minutě střídat. "Cristiano mi řekl, že vstřelím vítězný gól. Dodal mi sílu, energii a to bylo klíčové," řekl po zápase Éder, jenž přišel na hřiště v 79. minutě a ve 109. minutě rozhodl.

Zbavil se obránce a přízemní střelou k tyči zpoza vápna překonal francouzského brankáře Huga Llorise. "Byl to mimořádný gól, vítězný gól. Otočil jsem se a vyslal střelu, která byla pro Llorise nezastavitelná. Ten gól byl ale výsledkem práce celého týmu," poznamenal osmadvacetiletý útočník, který strávil poslední půlrok na hostování ve francouzském Lille.

Předtím na šampionátu pouze dvakrát střídal v základní skupině. "Pro tenhle gól jsem usilovně pracoval od první minuty na Euru. Od chvíle, kdy mě (trenér) Fernando Santos nominoval, jsem byl přesvědčen, že moje šance přijde. Trenér zná moje možnosti, věřil mi a já jsem tvrdě pracoval, abych mohl týmu pomoci," uvedl Éder.

Těšilo ho, že Portugalci dokázali vyhrát finále i bez kapitána Ronalda, který v úvodu musel střídat. "Prošli jsme si těžkou chvílí, protože Cristiano je nejlepším hráčem na světě a pro nás je strašně důležitý. Ale on nám řekl, že nám věří, což nám dodalo novou odvahu," uvedl Éder.

Premiérový titul z ME pro Portugalce považoval za zasloužený. "Získali jsme tohle důležité vítězství pro Cristiana i pro všechny z Portugalska. Jsme šťastnější, ale myslím, že za to úsilí jsme si titul zasloužili," doplnil portugalský hrdina.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy