Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Jeden klub jeden tým

Euro má krizový plán. Hrát se může i bez diváků

Londýn - Organizátoři fotbalového Eura ve Francii vytvořili krizový bezpečnostní plán. Případné odložení zápasů nebo hraní bez diváků na stadionech hrozí jen v případě podezření na podobný teroristický útok, který Paříž zažila v listopadu. Další prioritou bezpečnosti budou fanzóny. Na ty by mohly dohlížet i vojenské jednotky.

Stadion v Nice bude jedním z deseti dějišť fotbalového ME 2016
zdroj: Reuters autor: Eric Gaillard

Při listopadovém přípravném utkání Francie s Německem zasáhlo Paříž několik útoků, které si vyžádaly 130 lidských životů, a teroristé se pokusili vniknout i na Stade de France. To se jim sice nepovedlo, i tak se ale sebevražední útočníci odpálili před stadionem. Organizátoři šampionátu se i proto snažili na podobné hrozby připravit a vytvořili krizový plán.

"Je možné, že výkop zápasu bude posunut či odložen na jiný den, pokud to bude z bezpečnostních důvodů potřeba. Pokud bude hrozit teroristický útok," řekl ředitel turnaje Martin Kallen. "A bude-li to třeba, odehrají se zápasy bez diváků. Kdybychom totiž museli zápas narychlo přesunout do jiného města, nebudou mít čas se na něj dostavit," dodal.

Kallen však zároveň fanoušky uklidňuje, že k těmto krokům pořadatelé sáhnou jen v případech opravdové nutnosti. "A dnes nejsou žádné signály takové hrozby," upozornil. "Bezpečnost je naší zásadní starostí, ale není to tak, že bych kvůli tomu nespal. Řešíme to s chladnou hlavou," uvedl prezident organizačního výboru turnaje Jacques Lambert. 

Osobní prohlídka dostane přednost před rentgenem

Šampionát se odehraje od 10. června do 10. července na deseti stadionech. Při vstupu bude probíhat důkladná osobní prohlídka. Té organizátoři dávají přednost před rentgenovou kontrolou, která je obvyklá na letištích. "Ke kontrole na letištích je potřeba nákladné vybavení a my máme deset stadionů. Není logisticky možné všechny takto vybavit," vysvětlil Kallen. "Proto věříme, že tělesná prohlídka bude dostačující," dodal.

Hlavní zprávy