Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de France 2013 - ohlédnutí za závodem

Chorvati dostali za chování fanoušků v utkání s Českem pokutu

Paříž – Chorvatská fotbalová reprezentace za výtržnosti vlastních fanoušků během duelu s Čechy zaplatí pokutu 100 tisíc eur (2,7 milionu korun). Rozhodla o tom UEFA. Chorvati navíc po zbytek šampionátu nesmějí prodávat vstupenky na své zápasy osobám, které jsou u fotbalové asociace a úřadů balkánské země vedeny jako problémové.

Chorvatští fanoušci
zdroj: REUTERS/Max Rossi Livepic

Fanoušci Chorvatska v St. Étienne zapříčinili v 86. minutě za stavu 2:1 pro svůj tým přerušení zápasu, když na hřiště naházeli množství světlic. Když je pořadatelé uklízeli, přistála mezi nimi petarda a jednoho z nich zranila. V ochozech se kvůli tomu popraly jednotlivé frakce chorvatských příznivců. Rozhodčí Mark Clattenburg po poradě nechal utkání dohrát a Češi v nastavení vyrovnali z penalty.

UEFA obvinila Chorvatsko ze čtyř přestupků – používání pyrotechniky, házení předmětů na hrací plochu, výtržností diváků a rasismu. Chování chorvatských chuligánů tvrdě odsoudili trenér národního týmu Ante Čačič nebo záložník Ivan Rakitič, ale také chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová.

Chorvatsko se v úterním závěrečném utkání skupiny D utká v Bordeaux s už jistým osmifinalistou a obhájcem titulu Španělskem. Ve stejný den a rovněž od 21 hodin český tým v Lens změří síly s Tureckem.

"Nebojíme se, že by se to opakovalo. To, co se stalo v St. Étienne, je dostatečným varováním pro organizátory, francouzskou policii i pro nás," řekl Čačič. "Jsem přesvědčený, že naši opravdoví fanoušci v hledišti převáží jakoukoli individuální anomálii. Jedinou věcí, kterou můžeme udělat jako tým, je chovat se příkladně na hřišti," dodal chorvatský kouč.

Zahájeno bylo rovněž disciplinární řízení proti Albánii a Rumunsku za nepřístojné chování příznivců obou mužstev v nedělním duelu skupiny A v Lyonu.

Disciplinární komise už na francouzském Euru potrestala Rusko. To za výtržnosti fanoušků, kteří v duelu s Anglií v Marseille zaútočili na tábor příznivců soupeře, bylo podmínečně vyloučeno z turnaje a musí zaplatit 150 tisíc eur. Rusku přitížilo, že podobné problémy mělo i na minulém šampionátu, navíc bitky se odehrávaly i před utkáním ve městě.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy