Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1996: Česko - Německo

Arbitráž otočila výsledek kontumovaného utkání mezi fotbalisty Srbska a Albánie

Lausanne – Zcela opačně než evropská fotbalová federace UEFA rozhodla sportovní arbitráž CAS v případě nedohraného utkání kvalifikace mistrovství Evropy mezi Albánií a domácím Srbskem. Zatímco UEFA duel kontumovala výsledkem 3:0 ve prospěch domácích Srbů, CAS částečně uznala protest albánského týmu a přiřkla výhru jemu.

Zápas se nedohrál poté, co na hřiště přiletěl dron s vlajkou Velké Albánie - části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celého Kosova, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii. Když jeden ze srbských hráčů zástavu sundal, vyvolalo to potyčku i mezi fanoušky.

Rozhodčí poslal oba týmy do kabin a duel následně ve 41. minutě ukončil, údajně proto, že se hosté odmítli vrátit na trávník. Podle CAS však vinu na nedohrání utkání nesli Srbové, a proto arbitráž kontumaci otočila. Další sankce však ponechala v platnosti, takže Srbsku byly odečteny tři body a obě reprezentace musí zaplatit pokutu 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun).

"Zjistili jsme, že na přerušení utkání a jeho následném nedohrání nesou vinu chyby v zajištění bezpečnosti a násilnosti vůči albánským hráčům ze strany domácích fanoušků a minimálně jednoho pořadatele," citovala agentura AP prohlášení CAS. Jedním z napadených byl i bývalý útočník Sparty a Slavie Bekim Balaj.

Albánie se díky rozhodnutí CAS dotáhla v tabulce skupiny I s deseti body na druhé Dánsko. Třetí je jen vinou horšího skóre, má však zápas k dobru. Od prvního Portugalska dělí oba celky dva body. Na šampionát postoupí přímo nejlepší dva týmy, třetí místo zaručí minimálně účast v baráži.

"Mám velkou radost, protože když zvítězí spravedlnost, jsou spokojení všichni," řekl albánský trenér Giovanni de Biasi. "Vůbec tomu nerozumím, vypadá to, že vždycky jde všechno proti nám," přidal kouč Dánska Morten Olsen, jehož výběr je nejbližším soupeřem Albánie. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy