Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de France 2019

Fanoušci se v Polsku budou moci obrátit na konzulát i na fanambasádu

Praha - Návštěvníci fotbalového mistrovství Evropy, kteří by se v době konání šampionátu dostali dostali do problémů, se mohou obrátit na české konzulární pracoviště. V polské Vratislavi ho aktuálně zřizuje české ministerstvo zahraničí. Fanouškům pak české úřady mimo jiné doporučují, aby si připlatili za komerční zdravotní pojištění a pokud možno nejezdili do Polska autem.

Fanoušci českého národního týmu
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Konzulát ve Vratislavi může fotbalovým příznivcům pomoci v informování příbuzných při nehodách, případně při repatriaci nemocných a zraněných. V případě, že by se fanoušek dostal do křížku se zákonem a byl zadržen, může o tom konzulární pracovník informovat jeho příbuzné. Ambasáda je samozřejmě k dispozici i v případě ztráty cestovního dokladu. Fotbalovým příznivcům bude na místě k dispozici mimo jiné dvojjazyčně vysílající česko-polské rádio na frekvenci 97,8 nebo nonstop bezplatná linka pro turisty v krizových situacích.

Co se týká praktických informací jako třeba parkování nebo toho, jak se dostat na stadion, mohou se fanoušci obrátit na tzv. fanambasádu. Najdou ji u oficiální fanouškovské zóny. Fanambasáda má rovněž týmy pracovníků v terénu, kteří distribuují informace a kontaktní čísla na krizové linky. Informace lze hledat na www.2012fanguide.org nebo na stránkách české policie www.policie.cz, případně je možné využít telefonní linku +48 511823731.

"I v Polsku, které je v Evropské unii, rozhodně doporučujeme lidem, aby si připlatili za zdravotní pojištění, protože jinak se jim dostane jen té základní péče," řekla Jana Reinišová, vrchní ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí. Upozornila na to, že na Ukrajině hrozí nebezpečí onemocnění spalničkami, a doporučuje, aby se lidé mířící do této země nechali očkovat.

Polsko za několik dnů obnoví kontroly na hranicích, budou ale spíše namátkové, nicméně fanoušci musí počítat s tím, že se s nimi mohou setkat i v Polsku v příhraničních oblastech. Pro cesty do Polska stačí občanský průkaz, na Ukrajinu se lze vydat jedině s cestovním pasem, vízum potřeba není. Policie doporučuje využít k cestě do Polska spíše vlakových spojů, zejména na hraničním přechodu v Náchodě se mohou tvořit dlouhé kolony.

Ti, kteří přeci jen pojedou automobilem, by se měli připravit na to, že na některých místech jsou silnice ve špatném stavu. Cizinci přistižení v Polsku při porušení dopravních předpisů musí zaplatit pokutu hned na místě. "Pokud by u sebe viník neměl dostatek peněz, nebo by odmítal zaplatit, byl by zadržen a bylo by s ním zahájeno zkrácené soudní řízení," upozornil konzul Ivo Teichman z ambasády ve Varšavě.

V Polsku i na Ukrajině platí zákaz pití alkoholu na veřejných místech. Do fanouškovských zón ani na stadiony se alkoholické nápoje vnášet nesmějí, bude se tam ale prodávat pivo. Na stadionech bude také platit zákaz kouření, za jehož porušení hrozí vysoké pokuty. Jak do Polska, tak na Ukrajinu se nesmí vozit žádné drogy, a to ani marihuana.

 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy