Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

Del Bosque: Torres měl nastoupit už proti Itálii

Gdaňsk – Španělští favorité si pohráli s týmem Irska a po výsledku 4:0 vzali týmu kouče Trapattoniho zbylé postupové naděje. Oproti utkání s Itálií naskočil do sestavy mužstva z Pyrenejského poloostrova v posledních letech hojně kritizovaný útočník Torres a dvěma góly rozhodl o vítězství Španělů. Trenér Vicente del Bosque připustil, že útočník zřejmě měl nastoupit v základu už v prvním utkání.

Fernando Torres proti Irsku
zdroj: ČTK/AP autor: Peter Morrison

"Odehrál ideální zápas a lidé, podle nichž měl hrát i v prvním zápase, měli částečně pravdu," uvedl Del Bosque. "Drželi jsme častěji míč a cítili, že s Fernandem toho budeme moci využít. Je rychlý a umí pronikat do otevřených prostorů, přesně to se mu povedlo," ocenil útočníka jednašedesátiletý trenér.

Del Bosque se radoval z aktivity svého mužstva proti Irům. "Nebylo to lehké, protože Irové byli vzadu velmi kompaktní. Z mého pohledu je nedůležitější, že jsme dokázali podržet míč a hráli z jedné strany hřiště na druhou. Měli jsme celkem dvacet šest střel, což je důležitá statistika," konstatoval trenér Španělů.

Xavi Hernandéz: Byl to důležitý zápas pro sebevědomí týmu. Všichni jsme hráli dobře, dali hodně branek a dosáhli parádního výsledku. Mohli jste vidět skvělé Španělsko.

Fernando TorresFernando Torres: Potřebovali jsme zvítězit a od začátku jsme na hřišti dokazovali potřebný charakter a odhodlání. Úvodní gól (ve 4. minutě) nám to ulehčil a určitě jsme podali výborný výkonMáme nejlepší tým na světě, plný mistrů světa a Evropy, takže opravdu není zklamání tady sedět na lavičce.

Pochválil i práci defenzivy. "Velký dojem na mě udělala obranná čtveřice, protože se dobře vyrovnala s nebezpečím soupeře ze vzduchu. To byl předpoklad k tomu, abychom lépe tvořili hru," poukázal bývalý hráč a kouč Realu Madrid.

Trenér vyřazeného Irska Giovanni Trapattoni nejvíce litoval toho, že se jeho svěřenci nepoučili z úvodního utkání s Chorvatskem, kdy dostali rovněž brzký gól a prohráli 1:3. "Podruhé za sebou jsme inkasovali po třech minutách, což naše předzápasové plány okamžitě vyhodilo z okna. Dělali jsme chyby, které nás psychicky zničily," litoval třiasedmdesátiletý italský kouč.

Fernando Torres
zdroj: ČTK/AP

Ocenil obrovskou kvalitu Španělska. "Jsou tak výborným mužstvem, že vás potrestají za jakoukoli ztrátu koncentrace. Po většinu zápasu jsme byli jen honícími stíny a vůbec jsme se k nim nepřiblížili. Byli fantastičtí a hráli jako orchestr," pochválil soupeře Trapattoni.

Předčasný konec na šampionátu ho mrzel hlavně kvůli věrným příznivcům. "Jsem za ně hrozně smutný. Přijeli jsme na turnaji s pocitem sebevědomí, ale já odjíždím zklamán irskými hráči. Naši fanoušci zaslouží hodně uznání. Aplaudovali a fandili nám i v době, kdy jsme prohrávali. V příštím utkání s Itálií musíme dokázat, že můžeme opustit turnaj s hlavami nahoře," dodal nejstarší trenér šampionátu.

Špaňelé a Xavi překonali rekord v počtu nahrávek

Španělský fotbalista Xavi Hernández překonal rekord evropských šampionátů v počtu přihrávek v jednom utkání. Ve čtvrtečním duelu skupiny C proti Irsku vyslal 136 pasů, z toho 127 našlo adresáta. Záložník Barcelony pokořil nizozemskou legendu Ronalda Koemana, který poslal v zápase proti Dánsku na Euru v roce 1992 celkem 117 přihrávek. Rekord proti Irům vytvořil také celý španělský tým; obhájci titulu měli po závěrečném hvizdu na kontě 860 přihrávek. Celkem drželi míč v 78 procentech času.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy