Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ME Showdance 2018 Ústí nad Labem

Brankář Tomaszewski kritizoval reprezentanty. Dostal politickou stopku

Varšava – Slavný polský fotbalový brankář Jan Tomaszewski ostře kritizoval složení národní fotbalové reprezentace před blížícím se evropským šampionátem, který Polsko pořádá společně s Ukrajinou. Své výhrady směřoval vůči čtveřici reprezentantů, kteří na mládežnické úrovni hráli za výběry Německa a Francie, a v reakci na to byl vyloučen z poslaneckého klubu politické strany Právo a spravedlnost (PiS), kterou reprezentuje v polském Sejmu. Vedení konzervativní strany vadí, že se Tomaszewski před nadcházejícím kulturním svátkem nechová dostatečně vlastenecky.

Jan Tomaszewski
zdroj: ČT24

Tomaszeswki se nemůže smířit s tím, že Poláky by měli na mistrovství Evropy reprezentovat hráči, kteří se podle něj stali Poláky teprve nedávno. Boenisch z Brém, Adam Matuszczyk z Düsseldorfu, Ludovik Obraniak z Bordeaux a Damien Perquis ze Sochaux totiž působili jako juniorští reprezentanti Francie, potažmo Německa a na své polské předky si podle Tomaszewského vzpomněli teprve ve chvíli, kdy pohasly jejich naděje na členství v německé nebo francouzské reprezentaci.

"Toto není moje mužstvo. Stydím se za to, že jsem kdy hrál v dresu s polským orlem," řekl Tomaszewski už v květnu polské stanici Radio Zet. "Neměli bychom se nechat reprezentovat Francouzi a Němci," dodal. Hráči, kteří podle něj nemluví ani polsky a s ostatními se domlouvají anglicky, jeho podporu nedostanou; legendární brankář 70. let, který Polsku vychytal bronz na MS v roce 1974, oznámil, že polskému národnímu týmu fandit nebude.

Tomaszewski kritizoval v této souvislosti i trenéra národního týmu Franciszka Smudu. "Chtěl bych vědět, zda je trenér Smuda Němcem, anebo Polákem," konstatoval.

Na měsíc nebudeš naším poslancem, vzkázal Kaczynski

Výroky fotbalové legendy ovšem mají i svůj politický rozměr. Tomaszewski totiž od loňských parlamentních voleb působí jako poslanec konzervativního Práva a spravedlnosti v polském Sejmu. Strana, která se tradičně staví do role obhájce polských národních zájmů a tradičních křesťanských hodnot, se s kritikou z vlastních řad nemohla smířit.

Vedení PiS proto Tomaszewskému na měsíc pozastavilo členství v poslaneckém klubu. Argumentovalo tím, že je špatným vlastencem. "Chci jednoznačně zdůraznit, že já, kolegyně i kolegové naši reprezentaci podporujeme," uvedl předseda PiS Jaroslaw Kaczynski.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy