Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Vyhlášení mistrů automobilového sportu

Bílek: Klobouk dolů před kluky, čeho tady dosáhli

Varšava – Lítost z porážky a rozplynutý sen o medaili - takovými slovy popsal své pocity bezprostředně po zápase trenér fotbalového národního týmu Michal Bílek. Vzápětí už ale Bílek označil vystoupení české fotbalové reprezentace na turnaji za mimořádný úspěch. Uznal, že Portugalsko bylo nad síly Čechů. Reprezentace ale podle něj po Euru má na čem stavět. 

Michal Bílek
zdroj: AP/ČTK autor: Armando Franca

Michal Bílek, reprezentační trenér

"Bezprostředně po zápase s Portugalskem ve mně bylo zklamání, měli jsme před sebou vidinu boje o finále. Ale s odstupem musím říci, že jsme odehráli velmi dobrý turnaj. Klobouk dolů před kluky, čeho tady dosáhli. Je to obrovský úspěch."

Portugalsko podle Bílka, jenž přivedl národní tým po osmi letech na velkém turnaji do vyřazovacích bojů, ukázalo ve Varšavě mimořádnou kvalitu. "Věděli jsme, že hru s nimi otevřít nemůžeme, jinak budeme potrestaní. Kluci dřeli, bojovali, ale soupeř byl kvalitnější. Navíc nám docházely síly, jak jsme často hráli bez míče. Soupeř se pak snáze dostával do šancí a jednu situaci dokázal využít," litoval Bílek. Týmu podle něj znovu citelně chyběl zraněný kapitán Tomáš Rosický, byť Bílek chválil záložníka Vladimíra Daridu, který si na Euru odbyl premiéru.   

Odmítl hledat viníka obdržené branky, při níž se autor vítězné trefy Cristiano Ronaldo na poslední chvíli odpoutal od beka Theodora Gebre Selassieho. "Ronaldo je mimořádný, Theo to s ním měl těžké. Ale nevím, jestli někdo udělal chybu. Nevím, z jakého prostoru Ronaldo dal branku. To se stává, Ronaldo si dovede poradit se vším. Dneska zase ukázal své kvality," uvedl Bílek.

Gól, který znamenal konec Eura pro českou reprezentaci
zdroj: AP/ČTK autor: Armando Franca

Podle Bílka český tým z vystoupení na ME v budoucnu může těžit

Bílka by prý před dvěma a půl lety, kdy tým přebral a vzápětí s ním vyhořel při turnaji ve Spojených arabských emirátech, nenapadlo, že se Češi dostanou mezi osm nejlepších týmů Eura. "Kdyby mi to někdo po Emirátech řekl, nevěřil bych mu. Ale teď jsem spokojený, za poslední dva roky jsme dali dohromady tým s kvalitou, výbornou partu a jsem rád, kam až jsme to dotáhli. Navíc se nám tady nepovedl první zápas, ale kluci ukázali velký charakter," řekl Bílek.   

Zatím mu prý nikdo z hráčů neřekl, že v reprezentaci končí. Spekuluje se hlavně o Milanu Barošovi, který zvažuje konec reprezentační kariéry. "Počítám se všemi, dveře mají otevřené i ostatní kluci z české ligy, kteří si můžou vzít příklad z kluků z Plzně či Thea (Gebre Selassieho)," dodal Bílek. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy