Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropská liga UEFA

Bendtner si kvůli trenýrkám nezahraje v kvalifikaci s ČR

Varšava - Evropská fotbalová unie UEFA potrestala dánského útočníka Nicklase Bendtnera za nedovolenou reklamu v zápasu mistrovství Evropy s Portugalskem pokutou 100 tisíc eur (asi 2,5 milionu korun) a zákazem startu v jednom soutěžním utkání. Jelikož Dánsko už z turnaje vypadlo, trest se mu přenese do kvalifikace mistrovství světa 2014, v níž Dánsko na úvod vyzve 8. září Českou republiku.

Bendtner odhaluje sponzora
zdroj: ISIFA

Bendtner se provinil v duelu s Portugalskem (2:3), když po své druhé brance v utkání si vyhrnul spodní prádlo, na jehož lemu měl jméno irské sázkové společnosti. Útočník Arsenalu hostující v Sunderlandu se bránil, že z jeho strany nešlo o záměr, že trenýrky nemá kvůli reklamě, ale protože mu nosí štěstí. "Dostal jsem je jako dárek od kamaráda a nosím je jako talisman," vysvětloval Bendtner.

UEFA však dnes rozhodla, že dánského střelce potrestá. Podobné propagování společností je totiž podle pravidel FIFA zakázané. "Hráč, který bude mít pod dresem reklamní nápis či bude využívat reklamní slogany, může být potrestán," stojí v pravidlech FIFA. Navíc na evropském šampionátu platí oficiální sponzoři šampionátu miliony eur, aby byla jejich značka vidět při zápasech.

"Odvoláme se," prohlásil Bendtner po návratu domů. Podle dánského svazu už záležitost předal svému právníkovi. Za fotbalistu se postavila firma Paddy Power, kvůli níž se dostal do problémů. "Od UEFA je to hysterický a velmi cynický krok založený čistě na obchodních zájmech. Je to mnohem větší trest, než jaký uděluje za mnohem závažnější věci," uvedla sázková společnost v prohlášení.

Do představitelů UEFA se pustil i anglický obránce Rio Ferdinand, který na Euru chybí. "UEFA, to myslíš vážně? Všechny pokuty za rasismus nedají dohromady takovou sumu," uvedl hráč Manchesteru United na Twitteru a zkritizoval i šéfa unie Michela Platiniho. "Byl to skvělý hráč, ale těmihle kravinami on i jeho kolegové ztrácejí body." 

Není to poprvé, co se fotbalista musel zpovídat za nedovolenou reklamu. V roce 2009 byl německý útočník Mario Gomez podezříván, že při bundesligovém utkání mezi Stuttgartem a Dortmundem propagoval energetický nápoj Red Bull. Při oslavě gólu totiž otevřel imaginární plechovku, napil se z ní a pak se rozběhl k fanouškům, zatímco předváděl mávání křídly ve stylu reklamního sloganu. Tehdy ale potrestán nebyl.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy