Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Slovinsko

Anglický fotbalista varuje před rasismem na Euru, Kyjev protestuje

Kyjev - Bývalý fotbalový reprezentant Sol Campbell varoval anglické fanoušky, aby kvůli údajné hrozbě rasistických útoků a násilností nejezdili na zápasy mistrovství Evropy. To v červnu uspořádá Polsko společně s Ukrajinou. A oba státy se proti nařčení důrazně ohradily. Například mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí odmítl "diskreditační kampaň" britských médií.

EURO 2012
zdroj: ČT24

"Zůstaňte doma, koukejte se (na fotbal) v televizi," vzkázal fotbalista fanouškům v televizi BBC. "Neriskujte, protože byste se mohli vrátit v rakvi," tvrdí Campbell, bývalý hráč Arsenalu a Tottenhamu, který má za sebou 73 startů v anglických národních barvách.

Jeho výroky ukrajinské ministerstvo zahraničí "hluboce znepokojily". Podle mluvčího Oleha Vološyna jsou obvinění z rasismu vymyšlená a jejich cílem je zdiskreditovat nejen fotbalové Euro a Ukrajinu, ale i celou východní Evropu. "Ukrajinskou společnost je možné obviňovat z lecčeho, ale pokud jde o rasismus, jsou členské státy Evropské unie daleko před námi," vzkázal do Londýna Vološyn.

Campbellovo varování vzbudilo v Británii velký ohlas a dostalo se na titulní stránky několika deníků. Už dříve rodiny dvou černošských anglických hráčů oznámily, že na šampionát kvůli možným rasistickým útokům nepojedou.

Campbell tvrdí, že UEFA neměla pořadatelství ME Polsku a Ukrajině dávat. "Myslím, že udělali chybu," podotkl bývalý reprezentační obránce. "Když chcete mistrovství, vyřešte si nejdřív své problémy. Tak prestižní soutěž si nezasloužíte," prohlásil anglický fotbalista.

Jeho výroky se nelíbí ani kapitánu ukrajinské reprezentace Andreji Ševčenkovi. Rasismus podle Ševčenka není na Ukrajině problémem a průběh šampionátu neohrozí. "S rasovými útoky nemáme problém, angličtí fanoušci se nemají čeho bát," řekl BBC bývalý útočník londýnské Chelsea.

Šéf UEFA Michel Platini minulý týden agentuře Reuters řekl, že je optimistou ohledně toho, že na zápasech během fotbalového svátku projevy rasismu nebudou. Připustil ale, že sám nedokáže případně zabránit tomu, aby se něco takového stalo.

Mistrovství Evropy začne 8. června. V každé pořadatelské zemi se bude hrát ve čtyřech městech. V Polsku to budou Varšava, Gdaňsk, Poznaň a Vratislav, kde v základní skupině třikrát nastoupí česká reprezentace, na Ukrajině pak Kyjev, Charkov, Lvov a Doněck.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy