Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
55. Rallye Šumava Klatovy

Euro bez hvězd? Účastníkům Superligy chceme dát co nejdřív zákaz, řekl šéf UEFA

Červnové Euro bez většiny hvězd? I tento scénář je možný. Za vše může nedělní oznámení 12 elitních klubů o plánu založit Superligu. Šéf UEFA Aleksander Čeferin po něm oznámil, že hráči, kteří nastoupí do nově vzniklé soutěže, budou mít zakázaný start v národních týmech. Nebudou tak smět reprezentovat své země na vrcholných šampionátech, jako je mistrovství světa nebo Evropy. Samotné kluby by pak měly být vyloučeny, co nejdříve to půjde.

Předseda Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin
zdroj: ČTK/AP/ autor: Alessandra Tarantino

Čeferin to uvedl po zasedání výkonného výboru UEFA, který schválil rozšíření Ligy mistrů. Novinku však zastínilo oznámení projektu 12 elitních evropských klubů, které se rozhodly odtrhnout a vytvořit si vlastní soutěž s rozpočtem 3,5 miliardy eur.

"Stále to posuzujeme s naším právní týmem, ale uvalíme veškeré možné postihy a budeme vás informovat hned, jak to bude možné. Můj názor je, že by jim měl být co nejdříve zakázán start ve všech našich soutěžích a jejich hráčům také," řekl Čeferin.

Téma Superligy řešil i Fotbal fokus podcast, který naleznete i na Spotify a dalších podcastových aplikacích:

Proti snaze elitních klubů, mezi nimiž jsou Manchester United, Juventus či Real Madrid, se postavila také FIFA. Během dne se ke kritice přidala řada dalších světových osobností, klubů a hráčů. Otevřený nesouhlas vyjádřily i francouzské a německé týmy, které se k projektu nepřidaly.

"UEFA a fotbalový svět stojí jednotně proti tomuto hanebnému a samoúčelnému návrhu, který byl pouze pro několik vybraných evropských velkoklubů motivovaných chamtivostí. Všichni jsme jednotní proti tomuto nesmyslnému projektu," uvedl Čeferin.

Šéfa evropského fotbalu zklamalo i jednání představitelů jednotlivých odtržených klubů, které označil za "lháře" a "hady na prsou". Při té příležitosti připomněl i svou čtyřiadvacetiletou praxi jako právníka se specializací na trestní právo a podivoval se, že nic podobného ještě nezažil.

Je nám líto, video expirovalo.
Fotbalová smetánka chystá Superligu

"Když začnu s Edem Woodwardem (šéf Manchesteru United), moc jsme do kontaktu nepřišli, ale minulý čtvrtek mi volal, že je s reformou Ligy mistrů spokojený a chtěl si jen vyjasnit věci kolem finančního fair play. Přitom už měl podepsáno jinde," řekl Čeferin.

Opřel se i do prezidenta Juventusu Andrey Agnelliho. "Je asi největším mým zklamáním. Nikdy jsem neviděl člověka, který by tak často lhal. Ještě minulou sobotu mi říkal: To jsou jen spekulace, nic se neděje. Zavolám ti za hodinu. A pak vypnul telefon a další den přišlo tohle oznámení. Hamižnost je tak silná, že se kvůli ní vytrácí lidskost," dodal Čeferin, který je kmotrem Agnelliho dcery.

Proti projektu vystoupil po britském premiérovi Borisu Johnsonovi i ministr sportu Oliver Dowden, který prohlásil, že vláda přezkoumá veškerou podporu anglickým klubům zapojeným do Superligy a bude se snažit novou soutěž zablokovat. Nevyloučil ani uvalení zvláštních daní na aktéry soutěže a zavedení víz pro účastníky. "Nepochybujte o tom, že to uděláme. Uděláme vše pro to, abychom ochránili naši národní hru," pohrozil.

Znepokojení vyjádřil i princ William, který je předsedou Anglické fotbalové asociace. "Více než kdy jindy teď musíme ochránit naši fotbalovou komunitu - od nejvyšší úrovně po obyčejné občany - hodnoty soutěžení a základní spravedlnost. Sdílím obavy fanoušků z navrhované Superligy a rizik, které by tato soutěž mohla způsobit hře, již milujeme," napsal na Twitter vnuk královny Alžběty II.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy