Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Německo - Španělsko

Mám vás rád, ale už nekandidujte, vyzývá Blattera šéf holandského fotbalu

Sao Paulo – Sepp Blatter by měl přijmout odpovědnost za poškozenou reputaci fotbalu a neměl by se už ucházet o funkci prezidenta FIFA. Tvrdí to šéf Nizozemské fotbalové asociace Michael van Praag. Očekává se, že osmasedmdesátiletý Blatter v nejbližší době oficiálně potvrdí, že bude kandidovat i na páté funkční období.

Prezident FIFA Sepp Blatter s brazukou
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

"Image FIFA byla poničena vším, co se za poslední léta stalo. Je pouze málo lidí, kteří ještě berou FIFA vážně, a ať už se na to díváte z jakékoli strany, nakonec je za to zodpovědný Blatter," řekl Van Praag listu Volkskrant ze Sao Paula, kde se tento týden účastní kongresu FIFA.

Mezinárodní fotbalová federace čelila v minulých letech několika skandálům. Nejvíce se v poslední době mluví o údajné korupci při volbě pořadatele mistrovství světa 2022, kterým se stal Katar.

Van Praag společně se svým anglickým kolegou Gregem Dykem řekli Blatterovi své výhrady i na jeho setkání se zástupci 54 evropských zemí. Schůzku, která se v předvečer zahájení kongresu odehrála ve velmi napjaté atmosféře, označil jeden nejmenovaný delegát za "grilování".

"Řekl jsem mu, 'Mám vás rád, tohle není nic osobního. Ale nyní říkáte, že vybrat Katar byla chyba. Neviníte však sebe, ale svůj výkonný výbor. Včera jste povídal něco o tom, že kritika Kataru je rasistická, a lidé už vás neberou vážně. A to není dobré pro FIFA ani pro fotbal'," zopakoval po jednání Van Praag.

Evropa zatím kandidáta nemá

Na rozdíl od evropské fotbalové unie vyslovily všechny ostatní kontinentální federace v minulých dnech Blatterovi podporu. Prezidentská volba je až příští rok a Van Praag očekává, že se členské země UEFA v Sao Paulu dohodnou na jednotném postupu. "Pro Evropu by bylo dobré, aby se na to dobře připravila a ujasnila si, koho bude volit," řekl šéf nizozemského fotbalu.

Zatím UEFA svého kandidáta nemá. Šéf evropského fotbalu Michel Platini, jenž je už několik let vnímán jako přirozený Blatterův nástupce, se má definitivně rozhodnout v září.

Blatter sice v roce 2011 uvedl, že současný čtyřletý mandát bude jeho poslední, nicméně posléze svůj názor přehodnotil. Pokud by byl příští rok znovu zvolen, měl by být ve funkci až do roku 2019, kdy mu bude 83 let.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy