Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Běžkotoulky

Losování 3. kola poháru se bude opakovat. FAČR chybovala při nasazení týmů

Losování 3. kola domácího fotbalového poháru MOL Cupu se bude opakovat kvůli chybě při nasazení týmů. Nový los můžete sledovat v přímém přenosu na ČT sport i na ČT sport Plus od 12 hodin.

Je nám líto, video expirovalo.
Slavie vstoupí do poháru v Mariánských Lázních, Sparta proti Žižkovu

Druholigová Zbrojovka Brno byla mezi nenasazenými týmy a los jí přisoudil prvoligovou Plzeň. Jediným nasazeným druholigovým celkem byla pražská Dukla, která se měla utkat s Opavou.

Nasazení elitní šestnáctky ale neproběhlo správně podle rozpisu soutěže, na což brněnský klub upozornil.

FAČR se za chybu omluvila a oznámila, že se snaží s kluby situaci vyřešit. Nakonec se po právní konzultaci rozhodla losování opakovat. "FAČR zvažovala různé varianty řešení, aby s ním souhlasily všechny dotčené kluby a zároveň aby nebylo právně napadnutelné," uvedla asociace v prohlášení.

"Omluva klubům i fanouškům je naprosto na místě. Opakování losu z důvodu pochybení lidského faktoru je vždy nemilé, ale není jiná možnost, jak věc řešit. Určitě budou přijata taková opatření, aby se to neopakovalo," doplnil předseda FAČR Petr Fousek.

Před losováním 3. kola poháru byly týmy rozděleny na kluby licenční (první a druhá liga) a nelicenční (od třetí ligy níže), které měly jistotu domácího zápasu.

Zároveň se pole 32 týmů rozpůlilo do dvou košů na nasazené a nenasazené týmy, přičemž kluby ze stejné skupiny nemohou hrát proti sobě. Nasazení se nejprve určuje podle aktuální sezony 2023/24.

"Licenční kluby jsou rozděleny podle úrovně soutěže v probíhajícím ročníku a umístění v mistrovských soutěžích v předcházejícím ročníku, na 'nasazené' a 'nenasazené'. Nasazených klubů je zpravidla 16," stojí v rozpisu na oficiálních stránkách soutěže.

Do 3. kola neprošla z prvoligových týmů pouze Karviná, kluby z nejvyšší soutěže tedy obsadily 15 příček mezi nasazenými.

Sporné bylo přidělení zbývajícího místa pro tým z druhé ligy. Všechny druholigové celky působí logicky ve stejné soutěži, podle rozpisu tedy rozhodovalo umístění v minulém ročníku 2022/23.

V něm se umístilo nejvýše Brno, jelikož jako jediné hrálo první ligu, ze které sestoupilo. Dukla obsadila ve druhé lize čtvrté místo. Lepší byl i Vyškov na druhé příčce, ani ten ale při losování nedostal přednost před pražským celkem.

"Bohužel došlo k mému chybnému výkladu článku z rozpisu soutěží o nasazování ve 3. kole MOL Cupu, kdy jsem rozhodl podle aktuální tabulky druhé ligy. Mezi vedoucími týmy druhé ligy Duklou a Vyškovem proběhl los, podle kterého jsem určil jako nasazenou Duklu. Jsem si vědom toho, že došlo k mylnému kroku a že nasazená měla být Zbrojovka Brno, která se v minulém ročníku umístila šestnáctá v první lize," uvedl předseda Řídící komise TOP soutěží FAČR Martin Drobný, který má pohárovou soutěž v gesci.

Na nedodržení rozpisu soutěže si stěžovala Zbrojovka Brno, která jako nenasazený celek dostala papírově těžšího soupeře.

"Už od úterý jsme v kontaktu s fotbalovou asociací. Pohár je pro nás důležitou soutěží, vnímáme jej jako možnost, jak pozvednout sportovní renomé klubu. Zároveň je důležité ctít platný rozpis soutěže, v opačném případě se vystavujeme riziku znevážení soutěže," uvedl brněnský sportovní manažer Zdeněk Psotka, jenž začátkem července po roce skončil ve funkci technického ředitele FAČR.

V prosinci 2021 se opakovalo i losování osmifinále elitní Ligy mistrů. Tehdy nastaly technické problémy se softwarem od externího dodavatele instruujícím losující, které týmy spolu mohou hrát. Unie evropských fotbalových asociací UEFA po stížnostech klubů los opakovala týž den o několik hodin později.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články