Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Lípa: S Teclem udělala Plzeň nejlepší transfer v zemi za 10 let

Praha – Co do přestupů se jedná o jedno z nejžhavějších období za posledních pár let. Fotbalové kluby rozjely v nejvyšší české soutěži variaci na 'Škatulata, hejbejte se.' Kdo z nich vzejde ze souboje jako vítěz a poražený? Redaktoři sportovní redakce České televize mají jasno. O titul si to rozdá Sparta s Plzní. Ta podle redaktora Ondřeje Lípy udělala nákupem Stanislava Tecla z Jihlavy nejlepší transfer na českém území za posledních deset let.

Stanislav Tecl a Jan Kovařík
zdroj: isifa/mafra autor: Ladislav Němec

O přestupu jednoho z nejlepších střelců podzimní části fotbalové ligy se spekulovalo dlouho, Tecl nakonec zamířil do Plzně. "Ten hráč výjimečný a v Plzni bude ještě lepší díky jejímu stylu hry. Pro Viktorii bude mít jeho přítomnost stejný efekt," myslí si Lípa. Stejného názoru je i komentátor Pavel Čapek. "Tecl určitě může posunout Plzeň výše, protože na podzim mívala problém s proměňováním šancí a střílením gólů."

Viktoria přivedla do Plzně i Jana Kovaříka z Jablonce. Oba nákupy mají podle redaktora Vlastimila Vláška jasný cíl. "V Plzni mají vizi výrazného postupu v pohárech (třeba už letos) a tomu obětují nemalé finance. Tecl i Kovařík budou mít alespoň v začátku dost práce dostat se do základu, ale co se týče budoucnosti, jsou to skvělé kaufy," tvrdí Vlášek. "Kovařík má na základní sestavu určitě potenciál. Je pro mě hlavním kandidátem na místo levého záložníka či křídla v týmu Viktorie. Na podzim tam toho nejvíc odehrál útočník Ďuriš," dodává Čapek.

Lafata v dresu Sparty
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Nezaháleli ani na Letné. Sparta přivedla z Liberce Lukáše Váchu, Jablonec po několikaměsíčním přemlouvání nakonec pustil Davida Lafatu. "Váchův přestup vidím jaký velký prospěch především pro hráče samotného. Sparta ho vyloženě nepotřebovala, ale Vácha potřeboval nové prostředí a novou motivaci, aby změnil svou hru a přístup správným způsobem," vysvětluje Lípa.

Sparta moc chtěla Váchu, myslí si Čapek

Sparta odchod Váchy vedle objemného finančního balíčku kompenzovala i mladým duem Pavelka – Frýdek. "Pravdou je, že jejich odchod na přestup, nikoliv jen hostování, mě překvapil. Na druhé straně to dokazuje, jak moc Sparta Váchu chtěla," říká Čapek. Podle Vláška by měl Vácha zapracovat hlavně na disciplíně. Naráží na jeho tři podzimní červené karty. "Jinak je to ambiciózní fotbalista, chce do reprezentace, dává to najevo. Předpoklady má."

Slavící hráči Jablonce
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Majitel Jablonce Miroslav Pelta nechtěl Lafatu dlouho pustit. Jeho dlouhodobá náklonost Spartě je však obecně známá. Na Letné ostatně působil léta v roli generálního ředitele. Nejlepší střelec aktuálního ročníku Gambrinus ligy tak nakonec zamířil do Prahy. "Jsem na něj zvědavý ze dvou úhlů pohledu: Na jaké pozici bude ve Spartě hrát a jestli je bude střídat a samozřejmě, jak prodá své nesporné střelecké kvality pod talkem konkurence a nového prostředí," zamýšlí se Pavel Čapek.

Podle Ondřeje Lípy neměla Sparta s výjimkou Léonarda Kweukeho dlouho hráče, s nímž by mohla vylepšit svou hru. "Nebude to jen kvalita v zakončení, ale i větší jistota v ofenzivní práci ostatních hráčů, která s Lafatou přichází." I Vlastimil Vlášek si myslí, že Lafata je jednoznačně dobrým nákupem. "Sparta není klub, který musí nakupovat jen hráče s perspektivou dalšího přestupu a Lafata dlouhodobě dokazuje, že góly dává a dávat bude," tvrdí.

Lukáš Vácha proti Spartě
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

V případě Plzně i Sparty hrál velkou roli vzpomínaný Jablonec. Tým, který zimuje v na druhém místě tabulky, přišel o dva důležité hráče. "To je velké překvapení," říká Čapek k výprodeji šéfa českého fotbalu Pelty. "Možná potřebuje pro Jablonec peníze a chtěl ukázat, že se sporu mezi Spartou a Plzní nikomu nestraní," uvažuje.

Jarolím zvedne mladým morálku

Vlášek je za jedno. "Pelta tím sleduje jediné, zabezpečit finančně klub. Jinak to udělat nemůže." Lípa si však nemyslí, že by odchodem Lafaty a Kovaříka Jablonec nějak výrazně utrpěl. "Má stále kvalitní tým a dost zkušených hráčů, vedle kterých se mladí mohou rychle adaptovat na tlak v boji o pohárové příčky. Pokud si stáhne Kováře ze Slovácka, bude v ofenzivě stále nebezpečný a s Rossim vzadu odolný."

Mladá Boleslav trochu překvapila příchodem bývalého reprezentanta Davida Jarolíma. "Tým se bude zvedat, vrátí se Chramosta a další marodi. Jarolím je na hřišti poctivý hráč a bude to vyžadovat i od spoluhráčů. Mladí potřebují mít vedle sebe někoho, kdo je bude kočírovat a v záloze zatím Boleslav nikoho takového neměla," hodnotí Vlášek. "Navíc mu nevadí ani agresivnější hra, na kterou teď Boleslav sází," dodává Čapek.

David Jarolím
zdroj: ČTK autor: Radek Cihla

Slavia přišla o Martina Latku, který odešel zkusit štěstí do německé bundesligy. Vlášek s Lípou varují – pro Slavii by to mohl být velký problém. "Když nehrál na podzim, Slavii to nešlo," říká Vlášek. Pro Lípu se jednalo o nejlepšího hráče podzimu v Gambrinus lize. Sešívaní naopak získali Martina Fenina. Ten se v poslední době pral s osobními problémy a nehrál. "Začíná od bodu nula, vše záleží hlavně na něm. Podle vlastních slov přichází s velkou pokoru a vědomím, že má nálepku problémového hráče," líbí se Čapkovi. Slavia však útočníka potřebovala. "Vepředu je žalostná," dodává Vlášek.

Vlášek: Řepka do ligy? Už ne

Bouřlivák Tomáš Řepka skončil v Českých Budějovicích. Jestli se objeví v dresu z některého českých týmů je však otázkou. "Angažovat ho může maximálně klub, se kterým má vzájemnou důvěru nebo závazky," říká rezolutně Lípa. Vlášek si myslí, že Řepka už by se na trávník vracet neměl. Čapek je ale přesvědčen o pravém opaku. "Herně by Gambrinus ligu zvládl, ale kluby se zřejmě trochu obávají jeho občasných blikanců," uvádí s tím, že jeho platové podmínky by navíc nebyly z těch nejnižších. "Navíc jako výrazná osobnost by nad sebou musel mít hodně zkušeného trenéra," upozorňuje Čapek.

Tomáš Řepka
zdroj: ČTK autor: Veis David

Aktuální pořadí v tabulce naznačuje, kdo se bude prát o titul a kdo o záchranu. První Plzeň se 34 body by měla přivést ještě jednoho kvalitního stopera, myslí si Lípa. "Pak není podle mého názoru o hlavním adeptovi na titul pochyb." Vlášek hádá, že se nakonec bude z první příčky radovat Sparta. "Ale bude to až do úplného závěru mezi Plzní a Spartou," dodává.

Na druhém konci tabulky pak Čapek upozorňuje hned na několik možných adeptů na sestup. "V tříbodovém systému nemusí být na jaře v klidu ani sedmé Brno. Nepředpokládám, že by se do záchranářských problémů namočily Liberec se Slávií, zvědavý jsem, jak to ustojí a uhrají Teplice, které s tím nemají žádné zkušenosti. Mezi ostatními týmy v dolní polovině tabulky bude hodně záležet na rozjezdu jara."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy