Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf Time

Zas se o českém fotbalu mluví kvůli rasismu, píší ve Francii. Připomněli Poulola a kauzu Slavie

Více než samotný zápas 3. předkola Ligy mistrů mezi Spartou a Monakem ve francouzských médiích rezonuje rasistické chování některých příznivců pražského klubu. Sportovní list L'Equipe připomněl i nedávný incident olomouckého defenzivního univerzála Florenta Poulola, po kterém disciplinární komise Ligové fotbalové asociace zahájila s Letenskými řízení. Rozhodčí Michael Oliver podle deníku zareagoval podle regulí evropské fotbalové asociace UEFA.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Sparta - Monako s ohlasy

V 37. minutě otevřel skóre Aurélien Tchouaméni. Autor gólu proběhl při oslavě kolem sparťanského "kotle", odkud na plochu přiletěly kelímky. Hráči Monaka včetně trenéra Nika Kovače si stěžovali u rozhodčího Olivera na rasistické chování diváků vůči střelci branky. Hlasatel domácí příznivce upozornil, že v případě opakování rasistických urážek hrozí ukončení zápasu. Po zhruba tříminutové pauze se pokračovalo ve hře.

"Monačtí hráči se vydali k trojici rozhodčích a stěžovali si na rasistické chování českých fanoušků. Od hrstky z nich jasně slyšeli opičí skřeky. (Útočník) Wissam Ben Yedder a několik jeho spoluhráčů vypadali, že jsou na protest připraveni opustit hřiště," napsal L'Equipe.

"Není to poprvé, kdy se fanoušci Sparty provinili rasistickým chováním," dodal list a odkázal na Poulola. Rasistickému chování části fanoušků vůči němu se odehrálo v prvním kole domácí soutěže. Čtyřiadvacetiletý rodák z Martiniku chtěl odejít ze hřiště, ale po podpoře od spoluhráčů nakonec zápas dokončil.

Deník Le Parisien připomněl Kovačova slova na tiskové konferenci po zápase, že Monako vyhrálo zápas a porazilo rasismus. Citoval i pravého beka francouzského týmu Rubena Aguliara. "Některé věci, které se dnes staly, byly zejména pro mladé hráče obtížné. Ukázali tu nejlepší odpověď, a to na hřišti. O poločase jsme si k tomu všichni řekli svoje, včetně kouče. Byli jsme jednotní." řekl.

"Zas se jednou o českém fotbalu mluví v souvislosti s rasismem," napsal list Le Figaro a připomněl údajnou rasistickou urážku Ondřeje Kúdely vůči záložníkovi glasgowského týmu Rangers Glenu Kamarovi v zápase Evropské ligy v minulé sezoně.

Po upozornění hlasatelem se podle deníku podobného chování fanoušci Sparty už nedopouštěli, stalo se tak však po závěrečném hvizdu. List zkritizoval i kapitána letenského týmu Bořka Dočkala, a to nejen za výkon v zápase. Le Figaro mu vyčetlo, že šel po zápase jako jediný sparťanský hráč ke "kotli". Tam Dočkal sice skutečně zamířil, snažil se ale na diváky apelovat, aby podobného chování nechali.

Sparta podlehla Monaku 0:2, na Tchouaméniho gól v druhém poločase navázal Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy