Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sumář dne

Zapomeňte na tradiční čas výkopu. Liga mistrů se bude hrát v 19 a 21 hodin

Nyon (Švýcarsko) - Zápasy Ligy mistrů by měly v budoucnu nově začínat podobně jako v Evropské lize v 19 a 21 hodin. Do klubového koeficientu by se také neměl započítávat dvacetiprocentní bonus z národního koeficientu. O změnách pro léta 2018 až 2021 rozhodl výkonný výbor UEFA, který si od zavedení dvou hracích časů slibuje větší sledovanost.

Ilustrační foto
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Od 19 hodin by se měly hrát vždy dva zápasy a od 21 pak dalších šest. V současnosti začínají utkání ve 20:45.

Zrušení dvacetiprocentního příspěvku z národního koeficientu by mělo sebrat výhodu klubům ze silnějších soutěží, na což doplácely celky ze slabších lig, které i přesto úspěšně reprezentovaly v pohárech. Klubový koeficient by se také měl nově počítat jen z posledních pěti let a týmy nedostanou navrhované bonusy za získané tituly. Ty se promítnou pouze do koeficientu, podle kterého se budou rozdělovat finanční odměny.

V pětiletém období je triumf v Lize mistrů ohodnocen 12 body, v Evropské lize třemi. Za úspěchy před sezonou 1992/93 získají kluby čtyři body za celkové vítězství v Lize mistrů a po jednom za triumf v Poháru UEFA a dnes již zaniklém Poháru vítězů pohárů. Vítězství po roce 1993 jsou ohodnocena osmi body v případě Ligy mistrů a dvěma body v Poháru UEFA a Poháru vítězů pohárů.

O dalších změnách formátu Ligy mistrů UEFA neinformovala. Podle dosavadních návrhů by však měly elitní ligy od sezony 2017/18 získat víc míst v Lize mistrů, což by ovlivnilo šance českého mistra na přímou účast v základní skupině. Podle aktuálního žebříčku by měl ve zmiňovaném ročníku jisté místo ve skupině Ligy mistrů.

UEFA rovněž rozhodla o větší podpoře Evropské ligy ze strany Ligy mistrů, která navýší příspěvek o 50 milionů eur a dalších deset milionů eur si rozdělí celky v předkolech. Výkonný výbor také přidělil pořadatelství finále Evropské ligy v roce 2018 Lyonu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy