Následuje
Hory horem pádem

UEFA vyloučila Charkov kvůli korupci z Ligy mistrů, kam půjde Necidův Paok

Nyon (Švýcarsko) - Metalist Charkov byl vyloučen z Ligy mistrů kvůli korupčnímu jednání svého bývalého sportovního ředitele. Ukrajinský vicemistr se sice okamžitě rozhodl odvolat ke sportovní arbitráži, UEFA přesto vzápětí oznámila, že v závěrečném předkole proti Schalke ho nahradí PAOK Soluň, kde působí český útočník Tomáš Necid.

Radost hráčů Metalistu Charkov
zdroj: AP autor: Andreas Hillergren

UEFA zahájila s Charkovem disciplinární řízení 2. srpna, poté co byl potvrzen pětiletý trest zákazu činnosti pro exsportovního ředitele Jevhena Krasnikova. Na jaře 2008 pomohl ovlivnit zápas ukrajinské ligy proti Lvovu. Za korupci tehdy dostala tří až pětileté tresty také šestice fotbalistů.

Charkov byl nyní vyloučen ze všech soutěží UEFA na tuto sezonu, proti verdiktu se však rozhodl odvolat ke sportovní arbitráži CAS. "Uděláme to pravděpodobně ještě ve středu. Téměř všechny podklady máme připravené, protože jsme s touto variantou počítali," uvedl pro ruskou agenturu Interfax viceprezident klubu Konstantin Pivovarov.

PAOK, který s Charkovem vypadl ve třetím předkole, nemá účast v bojích o postup do základní skupiny zdaleka jistou. Vše závisí na rozhodnutí CAS, kde není Metalist bez šance, přestože Krasnikov u arbitráže před necelými dvěma týdny neuspěl s odvoláním proti trestu od ukrajinského svazu.

Otazník visí nejen nad účastí Charkova, ale i Fenerbahce, které v závěrečném předkole čeká Arsenal. Teoreticky tak může nastat situace, že turecký celek projde až do základní skupiny, ale CAS posléze potvrdí jeho vyloučení. Verdikt arbitráže je navíc možné případně zvrátit u nejvyššího švýcarského soudu, což by znamenalo další průtahy.

Jedním z možných řešení je v takovém případě postup Arsenalu, což by ale mohlo vyvolat další vlnu odvolání od Salcburku, který s Fenerbahce vypadl ve 3. předkole. Podle agentury AP je dokonce možné, že v extrémním případě by si Arsenal s rakouským celkem zahrál dva zápasy o postup do základních skupin. Takový postup není navíc vyloučen ani u Charkova, pokud by ho arbitráž do soutěže vrátila.

Podobnou situaci UEFA řešila už před dvěma lety, kdy se proti vyloučení z Evropské ligy kvůli neoprávněnému startu několika hráčů odvolal Sion. Unie proto vypracovala několik záložních plánů, aby se připravila na všechny možné výsledky případu.

Bylo mezi nimi například i rozšíření jedné ze základních skupin ze čtyř na pět týmů s tím, že zápasy navíc by se hrály v zimní přestávce. Sion ale nakonec s odvoláním neuspěl a UEFA byla komplikovaných řešení ušetřena.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy