Sparta slaví, má jistotu Evropské ligy. Postup přes Rapid jí zajistil Pešek

Fotbalisté Sparty dohnali v domácí odvetě 2. předkola Ligy mistrů s Rapidem Vídeň ztrátu 1:2 z úvodního duelu. Dohnali - a hlavně vyhráli. Po gólech Karlssona z penalty a Peška mají jistotu Evropské ligy. V dalším předkole narazí na Monako.

Radost fotbalistů Sparty
zdroj: ČTK

On-line textový přenos

90.+5.

Konec utkání. Spartu stálo posledních pět minut hodně nervů, ale tlak ustála, Rapid naopak prakticky nic nevymyslel. Domácí postupují do 3. předkola LM a čeká je Monako.

89.

Velké emoce po faulu Peška na hřišti, kde je mela, do které se zapojil i Vrba, aby klidnil své hráče.

88.

Hložek uspěl ve sprinterském souboji s Dibonem, posnul na Dočkala, ten hned Peškovi, Krejčího II před brankou už ale našel nepřesně.

86.

A právě Petroviče nahrazuje Auer, který si už zahrál i českou ligu.

84.

Obrovskou příležitost Rapidu z kopačky Petroviče od hrany šestnáctky zlikvidoval na čáře Nita.

81.

Pokud by současný stav zůstal, Sparta postupuje.

81.

Po rychlém přechodu do útočné poloviny naběhl zleva Krejčí st., míč posunul Hložek na Peška a ten v náběhu přesně zakončil.

81.

Sparta vede 2:0!

79.

Grull zkoušel obelstít obránce Sparty, ale vykličkování se mu nepodařilo, následnou střelu si sebral Nita.

78.

Karu a Arase nahrazují Knasmullner s Schickem.

77.

Karlssona nahrazuje Krejčí st.

74.

Karlssonův centr vyčíhl Strebinger, výhoz ovšem neměl přesný a balon už je opět u hráčů pražského klubu.

71.

Karlsson z první ve vápně bránu netrefil.

70.

Po Sáčkově teči se zahrával roh, přetažený míč skončil až daleko za pokutovým územím.

70.

Rapid dlouze kombinoval, až překombinoval do autu.

69.

Dlouhý centr na Hancka skončil po hlavičce pouze v rukavicích Strebingera.

68.

Přihrávka Krejčího II za obranu na Hložka byla dobrá, zakončení už nikoli.

65.

Hložek nastřelil břevno po hezkém a rychlém přechodu Sparty, která měla výhodu. Centr Polidara ale v bráně neskončil.

63.

Kouč Vrba utkání opět velmi prožívá, dramaticky gestikuluje a velice hlasitě udílí pokyny.

62.

Polidar přichází na plac, Höjer mezitím za asistence dvou členů realizačního týmu míří do kabin.

61.

Sparta hraje stále v deseti, hra ještě nebyla přerušena.

61.

Karlsson naprosto zbrkle rozehrál dlouhý aut, balon skončil zbytečně jen u Strebingera.

60.

Grull našel Schustera, ten posunul na Arase, jenže sparťanská defenziva nápad vyhlédla.

60.

Höjer je ošetřován za postranní čárou. Připraven je Polidar.

59.

Hosté střídají - Greimla nahrazuje obránce Dibon.

59.

S Maddenem pro změnu diskutuje Štetina, skotský sudí nechá hru jet dál.

58.

Centr na zadní tyč po rohu lapil Nita. Höjer ale po kolizi leží ve vápně a svijí se bolestí.

57.

Pešek už podruhé za sebou špatně přihrál, Rapid šel ihned do brejku, ale obrana Sparty se stačila zformovat.

55.

Krejčí II přešel přes Arase, jeho uvolnění ale skončilo u obránce Schustera.

52.

Dočkal diskutuje s Maddenem po faulu hostů, Schustera po ošetřování vykazuje za čáru.

51.

Výhodu Rapidu nezužitkoval Arase, jehož centr jen prolétl kolem Nity.

50.

Wimmerův nákop dopředu pohlídali Wiesner s Nitou.

49.

Hložek zpoza šestnáctky trefil jen Karlssona.

49.

Nákop Rapidu odvrátil ve vápně Hancko.

48.

Hra je zatím velmi rozkouskovaná.

47.

Postupný útok Rapidu nevyšel, rozehrává Strebinger.

46.

Wiesner pouze odevzdal míč obránci Wimmerovi.

46.

Druhý poločas právě začal!

45.+4.

Konec prvního poločasu. Sparta vede nad Rapidem 1:0.

45.+4.

Hraje se nicméně dál, Dočkal chtěl standardkou dostat balon do vápna, ale trefil jen útočníka Fountase.

45.+3.

Sparta nikam nespěchá, první půli chce dohrát v klidu, a Nita tak také činí.

45.+2.

Málem vlastní gól Rapidu. Sáček ukázal skvělý přehled na hřišti a Ullmann si o centimetry téměř srazil přilétnutý balon do sítě.

45.+1.

Sudí nastavuje tři minuty.

45.

Grull po štrejchnutí Wiesnera kolenem leží na zemi, na trávník jsou přivoláváni lékaři Rapidu.

44.

Höjer se zjevil před Strebingerem nikým nehlídán, hlavička přesná nebyla, navíc možná i z předchozího ofsajdu.

43.

Na trávníku se stále dosti podklouzává, naposledy si skluz vyzkoušel Dočkal.

42.

Střelecký pokus Karlssona před vápnem šel opět vysoko nad.

41.

Roh Rapidu: centr na přední tyč Sparta pohodlně odvrátila daleko za půli.

40.

Rozehrávají hosté - tentokrát opět po souboji na trase Pešek-Stojkovič.

39.

Pešek faulován a se Stojkovičem si předešlou akci vyříkává.

36.

Standardku odvrátil Hancko. Míč zachytil Stojkovič, Pešek prodloužil na půli, mezitím ale Dočkal zahrál rukou.

36.

Štetina zezadu fauloval Karu, Rapid na míči.

35.

Vrba střídá: Pavelka jde ze hry, pravděpodobně kvůli zdravotním problémům. Na trávník se dostává zmíněný Sáček.

33.

Něco se děje. Do hry se chystá Sáček.

32.

Stojkovič zkoušel centr před Nitu, ten si pro balon pohodově došel.

31.

Pešek našel skulinku mezi dvěma hráči Rapidu a zkoušel vysunout Hložka - to už ovšem bez úspěchu.

30.

Hložek pelášil přes půl hiřště do vápna, na poslední chvíli přihrával Pavelkovi, ale defenziva Rapidu zapracovala dobře. Míč se naposledy odrazil od záložníka Sparty, aut se zahrávat nebude.

28.

Hložek skvěle přihrál za obranu Wiesnerovi, který si nabíhal z pravé strany mezi dvěma bránícími hráči, ale balon mu byl odebrán - čistě.

26.

Arase diskutuje s koučem Vrbou, který mu vysvětluje, že aut zahrávat rakouský útočník rozhodně nebude.

25.

A opět to finální zakončení. Dobrý balon po rohu do vápna nenašel adresáta ze sparťanských řad.

24.

Dočkalův centr odvracel Stojkovič, u Strebingerovy brány nikdo z domácích nebyl.

23.

Hancko zpětně přihrál na Nitu, ten poslal balon za půli na Hložka, ale Greiml odhlavičkoval.

22.

Krejčí II na zemi po souboji s Arasem.

21.

Rychlá akce Sparty: Dočkal si narazil do vápna, ale obrana Rapidu balon vzápětí uzmula.

21.

Standardka Grulla skončila na hlavičce Hancka.

20.

Rapid se osmělil ke druhému útoku za dvacet minut. Vybojoval rohový kop.

19.

Na zemi leží Pavelka a Arase po vzájemné srážce ve vzdušném souboji.

17.

Madden udělil žlutou kartu trenérovi Rapidu, který vehementně protestoval proti nařízené penaltě.

16.

Sparta vede 1:0, Karlsson proměňuje pokutový kop!

15.

Centr do vápna chtěl hlavou zužitkovat Pešek, ale Strebinger ho fauloval pěstí do horní části těla a vyfasoval za to i žlutou kartu.

15.

Sparta bude kopat penaltu!

13.

Hložek mohl po pobídce Peška posunout na nabíhajícího Karlssona, ale mladý útočník byl v ofsajdu.

13.

Postupný útok Sparty nyní zamrzl na půli u nepřesné přihrávky na Krejčího II.

12.

Karlsson zkoušel překvapit brankáře Rapidu, ovšem jen to zkoušel. Míč letěl vysoko mimo.

11.

Höjer zkoušel centrovat do vápna na Krejčího II, ale balon notně přetáhl do zámezí.

10.

Nedovolený zákrok Pavelky na Grulla skotský sudí koriguje slovním napomenutím.

10.

Hosté dokázali odvrátit hrozbu nakrátko, blokoval Kara.

9.

Hložek se tlačil do zakončení po centru Karlssona, Dočkal rozehraje roh.

8.

Ostrý zákrok Greimla na Peška, který mohl být úplně klidně za žlutou kartu, skončil bez trestu.

7.

Krejčí II faulován, Sparta rozehrává na své polovině.

6.

Kombinaci Rapidu zakončil prudký centr z levé strany, balon ovšem jen profičel kolem Nity.

5.

Vzhazování Sparty se dvakrát za sebou nepovedlo, Wiesnerovi balon vyklouzl z dlaní.

4.

V prvních minutách je aktivnější Sparta, do finálového zakončení má však zatím kvůli dopředu vysunutému Rapidu tuze daleko.

3.

Rozehrávka od Nity po teči opět až na Peška, obrana hostů balon zblokovala nazpět.

2.

Wiesner vhazoval na půli domácích aut, Sparta ihned rozehrála dopředu na Peška, míč doputoval opět k Wiesnerovi, ale Strebinger jeho první pokus kryl.

1.

Utkání Sparta - Rapid právě začalo.

--:--

Na Letné právě vyvolávají fanoušci základní sestavu Sparty, utkání za malý okamžik začne.

--:--

Hlavním rozhodčím utkání je Skot Bobby Madden.

--:--

Rapid vyhrál venku v pohárech jediný z posledních čtyř duelů.

--:--

Obě mužstva právě nastupují na hřiště na pražské Letné.

--:--

Vítěz dvojutkání, který v dalším předkole potká Monako, si zajistí účast minimálně ve skupině Evropské ligy, poraženého čeká ve 3. předkole EL kyperská Famagusta

--:--

Sparta zvítězila doma v pohárech v jediném z posledních čtyř utkání

--:--

Porážka na hřišti Rapidu z minulého úterý byla pro Spartu první v 8. utkání s rakouskými soupeři v soutěžích UEFA (bez Poháru Intertoto)

--:--

Oproti minulým ročníkům nehraje venkovní gól takovou roli jako dříve. Při rovnosti skóre z obou zápasů už nerozhoduje vyšší počet branek vstřelených na soupeřově hřišti, nýbrž se prodlužuje.

--:--

Svěřenci trenéra Pavla Vrby vedli v prvním zápase v rakouské metropoli od třetí minuty zásluhou Ladislava Krejčího mladšího, ale v 63. a 71. minutě otočil skóre na 2:1 Christoph Knasmüllner.

--:--

Dobrý večer, vítejte u sledování on-line reportáže z utkání odvety 2. předkola Ligy mistrů Sparta Praha - Rapid Vídeň.

Letenští, kteří se naposledy představili v hlavní fázi Ligy mistrů v sezoně 2005/06, rozehrají souboj s Monakem na jeho hřišti v úterý 3. srpna. Odveta je na programu o týden později. Rapid ve 3. předkole Evropské ligy vyzve kyperskou Famagustu.

"Jsem strašně spokojenej, že se námpodařil krok do Evropy. Atmosféra úžasná, konečně lidi na fotbale. Ani jsem nečekal, že se toho dožiju. Za aktivitu jsme si ten druhý gól zasloužili. V Monaku jsem byl dvakrát na dovolené, teď pracovně, snad to bude stejně příjemné," řekl po utkání Sportu 1 sparťanský trenér Pavel Vrba.

Sparta si poradila s Rapidem 2:0 a v Lize mistrů jde dál

Spartu od začátku hnalo 9105 diváků, kteří naplno využili povolenou kapacitu 50 procent stadionu. Už ve druhé minutě vyslal zpoza vápna Wiesner přízemní střelu, s níž si Strebinger poradil.

V 15. minutě ale gólman Rapidu, který po zranění hlavy stejně jako dříve Čech nebo nyní slávista Kolář nosí ochrannou helmu, při výběhu srazil Peška a rozhodčí Madden odpískal pokutový kop. K němu se postavil Karlsson, který stejně jako v sobotním vítězném duelu úvodního kola nové ligové sezony s Olomoucí (3:2) nezaváhal.

"Z mého pohledu to penalta určitě byla, protože jsem byl dřív u balonu. Přeskočil jsem bránícího hráče a gólman nevěděl, jestli tam má jít. Přišel tam pozdě a trefil mě do čelisti," popsal spornou situaci Pešek.

V nastavení úvodního dějství Sáček po průniku do vápna ztratil míč, hostující obránce Ullmann ho však při odkopu na roh málem poslal do vlastní sítě.

V 65. minutě se Letenští ocitli blízko druhé trefě, jenže Hložek po přihrávce střídajícího Polidara v pádu zblízka nastřelil břevno.

Utkání Sparta - Rapid
zdroj: ČTK

V 81. minutě se Sparta dočkala. Střídající Ladislav Krejčí starší nacentroval do vápna a Hložek prodloužil míč na zakončujícího Peška.

Vzápětí málem poslal duel do prodloužení v šestnáctce osamocený Petrovič, jenže Nita jeho střelu zneškodnil. V nastavení Strebinger zmařil Peškův samostatný únik.

Sparta Praha - Rapid Vídeň 2:0 (1:0)

Branky: 16. Karlsson z pen., 81. Pešek. Rozhodčí: Madden - Stewart, Roome (všichni Skot.). ŽK: Dočkal, Vrba (trenér), Wiesner - Strebinger, Kühbauer (trenér), Wimmer. Diváci: 9105 (omezený počet). První zápas: 1:2, postoupila Sparta.

Sparta: Nita - Wiesner, Štetina, Hancko, Höjer (62. Polidar) - Karlsson (77. Ladislav Krejčí I), Pavelka (34. Sáček), Ladislav Krejčí II, Dočkal, Pešek - Hložek. Trenér: Vrba.

Rapid: Strebinger - Stojkovič, Greiml (59. Dibon), Wimmer, Ullmann - Schuster, Petrovič (86. Auer) - Arase (78. Schick), Fountas, Grüll - Kara (78. Knasmüllner). Trenér: Kühbauer.

Pavel Vrba (trenér Sparty): "Vyzdvihl bych disciplinovanost a pracovitost. Věděli jsme, že nás čeká velice těžkých 90 minut. Dokonce jsem si myslel, že to bude 120 minut, že to bude trošku složitější. Naštěstí pro nás jsme hráli jenom 90 minut. Hrozně důležitá pro nás byla disciplína a trpělivost. Čekali jsme na příležitost, která se nám potom naskytla a z níž jsme rozhodli dvojzápas. Myslím si, že v defenzivě jsme měli jenom jednu horkou chvíli za stavu 2:0, balon lítal u brány dvakrát nebo třikrát. Bylo to hodně složité. Naštěstí jsme to uhráli. Měli jsme i další příležitosti. Bohužel jsme nedohráli některé situace ke konci, kdy jsme to zavraždili. Mohli jsme střílet do prázdné brány, kdybychom překopli jejich vysoko postavenou dvojčlennou obranu."

Dietmar Kühbauer (trenér Rapidu): "Je to zklamání. Nicméně v prvním poločase se nám dařilo přihrávat a sem tam chodit do útoku. Nehráli jsme tak špatně. Sparta byla opticky dominantní, ale až na penaltu to bylo od nás docela dobré. Nestačilo to ale, ztráceli jsme balony. Ve druhém poločase jsme byli lepší, dokázali jsme si občas vytvořit šance, ale nebylo jich tolik. Sparta si postup zasloužila více."

Filip Stojkovič (obránce a kapitán Rapidu): "Je to pro mě velké zklamání. Chtěli jsme zde vyhrát a postoupit. V prvním poločase se nám nedařilo, zvlášť po inkasovaném gólu z penalty. Věřil jsem v prodloužení, ale k tomu nedošlo. Bylo to velmi intenzivní utkání. Neměli jsme navrch. Nepodařilo se nám dostatečně chodit do koncovky. Nedařilo se nám zezadu tvořit situace, z nichž bychom mohli jít do zakončení. Nedařilo se nám připravovat si pozice, proto jsme neměli šance. Bylo to pro nás velmi těžké. Naopak Sparta byla velmi aktivní, vložila se do utkání naplno, dařilo se jí vyhrávat balony."