Následuje
V šachu

Legenda Interu Zanetti: Ze Slavie máme velký respekt

Slavia vzbuzuje velký respekt, soudí viceprezident Interu Milán Javier Zanetti. Proti úřadujícím českým šampionům načnou "nerazzurri" příští úterý na San Siru boje v Lize mistrů a dlouholetá opora milánského celku očekává na úvod velký zápas.

Javier Zanetti
zdroj: ČTK/AP

"Jsme Inter, chceme dosáhnout dobrých výsledků a postoupit dál," řekl šestačtyřicetiletý Zanetti, který se v Praze zúčastnil otevření první mládežnické akademie Interu v České republice.

"Proti Slavii to bude první zápas doma. Chceme, aby to bylo velké utkání a zvítězili jsme. Ze soupeře ale máme velký respekt. Nerad hovořím o individualitách, raději mluvím o celém mužstvu. Slavia si postup do Ligy mistrů zasloužila," uvedl Argentinec Zanetti. "Český fotbal velmi respektuji stejně jako jeho hráče. Proti mnohým jsem měl možnost hrát," dodal rodák z Buenos Aires.

V roce 2010 dovedl z pozice kapitána milánský celek k vítězství v Lize mistrů, když mužstvo pod vedením kouče Josého Mourinha porazilo v madridském finále Bayern Mnichov 2:0.

Zanettiho život je s Interem neodmyslitelně spjatý. Do klubu přišel v v roce 1995, o 19 let později ukončil v jeho dresu hráčskou kariéru a přešel do funkce viceprezidenta. "Cítím se jako Ital, protože v Itálii jsem prožil více než polovinu svého života. Za to musím Interu poděkovat, protože mi jako mladému otevřel dveře. Jsem jeho součástí a jsem s ním pevně spojený. Právě proto v Interu pokračuji v této pozici, protože Inter je mojí rodinou," prohlásil Zanetti.

Podobný osud jako on zažil v Juventusu Turín Pavel Nedvěd, který za "starou dámu" dlouhá léta hrál a v současnosti mu v klubu rovněž náleží funkce viceprezidenta. "Je to společnost, která si mě vybrala, stejně jako si Juventus vybral Nedvěda. Kluby jsou přesvědčené, že jsme vhodnými osobami, které mohou správným způsobem předávat jejich hodnoty dál," konstatoval pětinásobný vítěz italské soutěže.

Inter Milán má v Česku svoji první akademii

V Česku se otevře osmnáctá Inter Academy. Další působí v Argentině, Bělorusku, Brazílii, Číně, Guatemale, Indonésii, Japonsku, Kanadě, Libanonu, Maďarsku, Rusku, na Slovensku, Ukrajině a Uruguayi.

"Jsem rád, že rozvoj tohoto projektu po celém světě nám umožňuje rozšiřovat ho dál. Zároveň jím rozšiřujeme naše know-how a zůstáváme v úzkém kontaktu s našimi fanoušky," řekl šestačtyřicetiletý Zanetti.

"Vybrali jsme si Českou republiku, protože sdílí naše hodnoty a můžeme je zde velmi dobře skloubit s výukou fotbalu a spoluprací se školami, protože si myslíme, že vzdělávání ve sportu je základem výchovy každého dítěte," uvedl Zanetti.

Projekt milánské akademie vznikl v roce 2008. "Dnes se jej účastní asi deset tisíc kluků a dívek po celém světě. Výsledky jsou za tu dobu velmi uspokojivé a projekt se neustále rozšiřuje," prohlásil technický ředitel Inter Academy Marco Monti.

Inter Academy bude v Praze v areálu na Letné oficiálně spuštěna 23. září, kdy přijede první stálý trenér. "Bude se věnovat nejenom dětem, ale i trenérům. Je předčasné komentovat, kolik tréninků týdně se uskuteční. Zahájíme tu aktivitu ve spolupráci se školami, prezentací akademie, následně děti budou trénovat," konstatoval manažer akademie pro Prahu Jiří Hrabovský.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy