Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Střípky ze života horolezce - Vzpomínka na Míru Šmída

Liberec i Jablonec před EL: Chceme se poprat o postup

Praha – Nejenom fotbalisté Plzně jsou v evropských pohárech blízko postupu přes vyřazovací kola. Severočeským celkům Jablonci a Liberci, které jsou nesmiřitelnými rivaly, chybí udělat už udělat jen poslední krok k tomu, aby si na podzim zahráli v základní skupině Evropské ligy. Ale ten krok bude skutečně těžký. Liberečtí se utkají s italským Udine a na Jablonec čeká španělský Betis Sevilla. Trenéři obou celků však věří, že šance na postup umírá poslední.

Slavící fotbalisté Liberce
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Liberec zahájil cestu do základní skupiny Evropské ligy již ve druhém předkole, kde po velkém boji porazil těsně lotyšské Skonto Riga, a následně zvládl i o poznání těžšího soupeře FC Curych, s kterým sice v obou zápasech prohrával. Vždy však vývoj utkání otočil a vyhrál 2:1.

"Pro mnohé to bylo překvapení. Curych byl jasný favorit. Je to obrovsky silný tým hlavně ve hře dopředu, ale zvládli jsme to a po zásluze jsme postoupili," řekl trenér Libereckých Jaroslav Šilhavý, jenž přiznal, že jeho celku v náročných bojích pomohly i zkušenosti z minulého ročníku. "Částečně zúročujeme zkušenosti z minulého roku, kdy jsme nabrali nějaké zkušenosti z kvalifikace evropských pohárů," prohlásil.

To Jablonečtí díky vítězství v Poháru České pošty vstoupili do Evropské ligy až ve třetím předkole a jejich prvním soupeřem byl norský Strömsgodset. Severočeši v minulé sezoně právě v této fázi skončili, když nestačili na nizozemský Alkmaar, ale tentokrát dvojzápas s nevyzpytatelným norským celkem zvládli. "Hráli skutečně dobře. Byli lepší na míči, rychlejší, ale my jsme si doma vyzkoušeli, že se s nimi dá hrát a nakonec jsme po dobrých výkonech postoupili," řekl trenér Jablonce Skuhravý.

Nyní na oba celky čeká o poznání těžší zkouška. Liberec se utká s italským Udine, za něž donedávna působil reprezentanční útočník Matěj Vydra, a Jablonec vyrazí do Španělska, kde narazí na Betis Sevilla. Oba trenéři si uvědomují, že jejich šance na postup jsou malé, ale jak oba říkají, každý zápas začíná za stavu 0:0. "Udine je velikánský favorit. Určitě nechceme udělat ostudu a popereme se o ten výsledek. Kdyby se nám podařilo postoupit do základní skupiny, považoval bych to za malý zázrak," uznal kvality Šilhavý.

Skuhravý byl v plánech o něco odvážnější. "Z možných soupeřů jsme dostali jednoho z těch dvou nejtěžších. Čeká nás obrovský fotbalový svátek. Náš cíl je postup do Evropské ligy a chceme udělat vše pro to, abychom ten zápas odehráli se vztyčenou hlavou a byli minimálně nepříjemný konkurent. Pokud se nám to povede, budu velice šťastný," řekl osmatřicetiletý trenér, který prozradil, že Španělé byli velice překvapení, když zjistili, jakou kapacitu má jablonecký stadion a kolik na něj chodí fanoušků.

Je nám líto, video expirovalo.
Studio fotbal extra

Případné vyřazení však nevidí ani jeden z trenérů zase tak černě. Dle nich získávají hráči v zápasech proti celkům ze zahraničí velkou dávku zkušenosti, které jim mohou velice pomoci v budoucí kariéře. "Pokud by se nám nebo Liberci povedlo postoupit a postupovat častěji, tak by se hráči neuvěřitelně zlepšili. To, že jsme se dostali do této fáze, je pro nás velká škola," zhodnotil situaci Skuhravý, jenž právě v úspěších v Evropě vidí hlavní důvod toho, proč Plzeň je v současnosti tak dobrá.

Ač jsou oba celky velkými konkurenty, v evropských pohárech si navzájem přejí úspěch. "Liberci fandím. Jsme sice obrovští konkurenti, ale jsme z jednoho regionu, a když postoupí přes Udine, určitě si řeknu o lístky," dodal trenér Jablonce. "Jablonec dlouhodobě vykazuje vysokou výkonost. Přejeme v poháru všem, nejenom Jablonci, ale i Plzni," prozradil Šilhavý.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy