Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Kanada - Česko

Líbání fotbalistek po finále MS? Sexuální násilí, míní španělská ministryně

Pozdvižení vyvolal předseda španělské fotbalové federace Luis Rubiales líbáním hráček při slavnostním ceremoniálu po finále mistrovství světa. Ostrou kritiku sklidil především za chování k Jennifer Hermosové, kterou políbil přímo na ústa. Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová to na sociálních sítích označila za formu sexuálního násilí.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih finálového utkání Španělsko – Anglie

"Člověk by neměl předpokládat, že políbit někoho bez souhlasu je něco, co se prostě dělá," napsala Monterová.

"Je to forma sexuálního násilí, kterou my ženy trpíme každý den, která byla dosud neviditelná, a kterou ale nesmíme přijmout za normu," dodala pětatřicetiletá politička. "Důležitý je souhlas. Jen ano je ano," zdůraznila.

Znechucení neskrývala ani ministryně pro sociální práva Ione Belarraová. "Všichni jsme si pomysleli: Když tohle udělá před očima celého světa, co asi potom dělá v soukromí? Sexuální násilí na ženách musí skončit," napsala.

Rubialesovo chování odsoudila i hráčská asociace FIFPRO. "Je nanejvýš politováníhodné, že tak jedinečný okamžik pro hráčky španělského národního týmu, který se odehrál před celosvětovým televizním publikem, poskvrnilo nevhodné chování jednotlivce ve funkci, která nese tolik odpovědnosti," uvedla FIFPRO v prohlášení. "Neiniciovaná a nevítaná fyzická gesta vůči hráčkám nejsou vhodná ani přijatelná v žádném kontextu," dodala organizace.

Pětačtyřicetiletý Rubiales při slavnostním předávání medailí španělským fotbalistkám, které v nedělním finále MS v Sydney porazily Anglii 1:0, každou hráčku těsně objal a všechny líbal na tváře. Hermosovou ale navíc políbil přímo na ústa.

Na videu z šaten novopečených šampionek, které zveřejnil list El Mundo a další média na sociálních sítích, je slyšet, jak Hermosová říká spoluhráčkám, že se jí to nelíbilo.

V pozdějším vyjádření fotbalového svazu pro španělskou tiskovou agenturu EFE incident zlehčila. "Bylo to vzájemné gesto, které bylo naprosto spontánní, vyvolané obrovskou radostí z toho, že jsme vyhráli mistrovství světa," citoval svaz Hermosovou.

Další otázku na toto téma v rozhlasové stanici COPE Radio už nejlepší střelkyně španělské reprezentace odmítla rozebírat. "Přála bych si, aby vytvořili kontroverzní téma zahrnující někoho jiného. Jsem mistryně světa a to je to, na čem záleží," uvedla.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články