Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Legendární trenér Brückner obdržel cenu Evropského hnutí fair play

Cenu Evropského hnutí fair play s podtitulem Spirit of Fair Play převzal někdejší trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner. Podle legendárního kouče je sport fair play sám o sobě. "Sport jako takový nemá konkurenci co se týká fair play," řekl Brückner. Cenu trenérské legendě předala předsedkyně Českého klubu fair play Květa Pecková.

Karel Brückner převzal cenu fair play
zdroj: ČTK autor: Luděk Peřina

Podle Brücknera je fair play základem sportovního klání, které se má vyznačovat dodržováním pravidel, sportovním chováním i pomocí soupeři.

"Ohromný posun se udělal v rámci toho, že je technické vybavení, které to kontroluje. Potom jsou tady média," uvedl.

Trenér podotkl, že si vždy pečlivě vybíral hráče i spolupracovníky. "Vybíral jsem si lidi, které fotbal bavil a oni bavili diváky. Nikdy jsem nevedl hráče k tomu, aby tam bylo nefér, aby tam byla přemíra nedovolených zákroků a vůbec nějaké simulování," řekl Brückner, podle kterého se hráči uměli slušně chovat i mimo hřiště.

Brückner o ceně za fair play doma hodně dlouho přemýšlel. "Ne že bych na něco převratného přišel, ale prostě jsem to měl v hlavě jako málokteré jiné ocenění. Třeba když jsem jednou dal čtyři góly Spartě," řekl s úsměvem Brückner, který letos oslaví osmdesátiny.

Je nám líto, video expirovalo.
Fotbalový trenér Brückner dostal cenu Evropského hnutí fair play

Za více než půl století zažil s fotbalem mnoho dobrého i zlého, od průměrné hráčské kariéry až k trenérským úspěchům i pádům.

Pověst vyhlášeného stratéga si vybudoval především v Sigmě Olomouc a ještě ji vylepšil s českou reprezentací, kterou jako první kouč v historii dovedl na tři velké turnaje za sebou.

Nejhezčí chvíle u národního týmu, který převzal v prosinci 2001, si hanácký patriot vychutnal na Euru 2004 v Portugalsku, kde Češi vypadli až v semifinále po smolné prohře s pozdějšími šampiony z Řecka.

Brücknerova trenérská kariéra započala v roce 1971 v rodné Olomouci, v jejíchž barvách nastupoval i jako hráč.

Nejvyšší soutěž si v roli kouče poprvé vyzkoušel o deset let později v Brně, největší klubové úspěchy slavil se Sigmou, kterou v 90. letech dovedl k druhému místu v lize či do čtvrtfinále Poháru UEFA.

Milovník vážné hudby a šachových partií získal i řadu individuálních ocenění: sedmkrát zvítězil v domácí anketě Trenér roku, v roce 2003 ho Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků zvolila druhým nejlepším koučem světa.

Před čtyřmi lety byl vyhlášen i českým trenérem desetiletí, letos navíc vstoupil do Síně slávy domácího fotbalu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy