Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Grand Prix USA 2020

Kvůli utkání v Plzni si Kocián nezapíská pět zápasů, Královec dva

Praha - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR zastavila za chyby v pondělním duelu 22. ligového kola mezi Plzní a Českými Budějovicemi (4:0) činnost třem sudím. První asistent Radek Kocián, který mylně doporučil uznat druhou branku domácích po ruce Marka Bakoše, má omezenou delegaci na pět duelů. Hlavní rozhodčí Pavel Královec si nezapíská dva zápasy, na stejnou dobu má zastavenou činnost druhý asistent Roman Tacina za přehlédnutí ofsajdu před třetím gólem. Rozhodčí v čele s Královcem, který má zkušenosti s řízením Ligy mistrů a jako čtvrtý rozhodčí je nominován na červnový evropský šampionát, udělali v Plzni dvě chyby - neměli uznat druhý a třetí gól domácího týmu.

Chybující sudí v utkání Plzeň - Budějovice
zdroj: ČT24

K prvnímu omylu sudích došlo v 36. minutě za stavu 1:0. Bakoš šel do hlavičkového souboje s hostujícím Jaroslavem Machovcem, míč mu lehce zavadil o ruku, Královec ovšem nechal hru pokračovat a slovenský reprezentant zblízka zvýšil na 2:0.

Následně se na hřišti strhly velké dohady. Královec nejprve gól uznal, pak ho po protestech hostujících hráčů a po konzultaci se čtvrtým sudím Petrem Ardeleánuem odvolal, aby vzápětí na doporučení asistenta Kociána branku mylně znovu označil za regulérní.

"Větší vina leží na asistentovi, ale je tam i vina hlavního rozhodčího za ztrátu osobnosti, což si takový rozhodčí jako on nemůže dovolit. Kocián má pozastavenou činnost za nepřiměřené vměšování do rozhodování utkání, které znamenalo špatné rozhodnutí," řekla šéfka komise Dagmar Damková.

Je nám líto, video expirovalo.
Bakošova ruka

Kocián prý ani na komisi přesně nevysvětlil, proč se domníval, že Bakoš rukou nezahrál. "Prostě říkal, že si celou situaci promítl v hlavě a viděl pouze ruku budějovického hráče. Pak začal přesvědčovat hlavního, ale asistent by měl být pouze takovým rádcem," řekla Damková. Pochválila pouze čtvrtého sudího Ardeleánua, který jako jediný signalizoval ruku.

Druhého přehmatu se rozhodčí dopustili deset minut před koncem. Vladimír Darida přidal třetí gól Západočechů, brance ale předcházelo ofsajdové postavení Milana Petržely. Proto komise na dva duely omezila delegaci pomeznímu Hájkovi.

Rozhodčím se nevydařil také nedělní zápas stejného ligového kola mezi Hradcem Králové a Mladou Boleslaví (1:0), proti jehož způsobu řízení podal středočeský klub následně protest.

Hlavní sudí Jan Jílek nenařídil v druhé půli po ruce domácího Marka Plašila v šestnáctce penaltu a nezapíská si jeden zápas. Pomezní rozhodčí Kryštof Mencl v prvním poločase chybně odmával ofsajd mladoboleslavskému Janu Chramostovi a zastavil tak nadějnou akci hostů. Komise mu kvůli tomu zastavila činnost také na jedno utkání. Delegát Zdeněk Rumplík má omezenou delegaci na dva duely, protože ve svém hodnocení chyby sudích neuvedl.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy