Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Výhra a postup, anebo ještě velké drama? V cestě na Euro stojí Polsko

Už mohli slavit postup na Euro, jenže zejména kvůli prohře v Albánii musí čeští reprezentanti o kvalifikaci na evropský šampionát dál bojovat. První šanci zajistit si účast na turnaji mají Češi dnes večer, kdy se utkají s doposud trápícím se Polskem. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého získají definitivu nejhůře druhého postupového místa ve skupině, pokud ve Varšavě zvítězí a Moldavsko zároveň neporazí vedoucí tým tabulky Albánii. Přímý přenos utkání můžete sledovat od 20:15 na ČT sport a ČT sport Plus.

Český tým po šesti z osmi zápasů kvalifikace figuruje ve skupině na druhé příčce se ztrátou dvou bodů na Albánii a náskokem bodu před třetím Polskem, které odehrálo o utkání více. Ve hře o jedno ze dvou postupových míst zůstává i čtvrté Moldavsko.

Šilhavého svěřencům stačí bez ohledu na další výsledky k účasti na šampionátu v posledním duelu letošního roku v pondělí doma v Olomouci porazit Moldavsko. Na závěrečný turnaj do Německa by je pravděpodobně poslaly i dvě remízy. Pokud by Češi na konci kvalifikace selhali, zahráli by si play-off o šampionát. Poláci po nečekané říjnové remíze 1:1 s Moldavskem už nemají přímý postup ve svých rukách a stačit by jim nemuselo ani případné páteční vítězství.

Česká reprezentace od rozdělení federace prošla ze všech sedmi evropských kvalifikací a může vybojovat osmou účast na kontinentálním šampionátu po sobě. Postup do Německa je důležitý i z finančního hlediska, jen za samotný start na Euru by asociace inkasovala v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun.

Cílem je postup

"Postup máme jako velký cíl a věřím, že se nám to podaří. Nechci spekulovat o tom, jestli by nám v Polsku stačila remíza a potom také remíza. Určitě nejde takhle spekulovat a plánovat si to. Prvotní je Polsko, na něj myslíme," řekl Šilhavý.

"Víme, že soupeř má silné hráče, je to výborné mužstvo. Ale také mají své problémy. Takže uvidíme. Bude plný stadion, jednoduché to nebude. Ale jsme odhodlaní a připravení," doplnil dvaašedesátiletý trenér.

Jeho pozice byla po říjnové porážce 0:3 v Albánii v ohrožení, výkonný výbor FAČR ho ale po následné domácí výhře 1:0 nad Faerskými ostrovy potvrdil ve funkci i na listopadové zápasy. Vedení asociace se bude trenérským postem znovu zabývat po 30. listopadu, kdy Šilhavému vyprší lehce upravená smlouva.

Poláci v čele s novým koučem

České mužstvo vyhrálo čtyři z posledních pěti zápasů s Polskem. V březnu při vítězství 3:1 v Edenu těžilo ze dvou branek v úvodních třech minutách. Poláci od té doby vyměnili trenéra, místo odvolaného Portugalce Fernanda Santose převzal po zářijovém programu reprezentaci Michal Probierz, jenž s týmem na úvod v říjnu zvítězil na Faerských ostrovech a remizoval s Moldavskem.

"Myslím, že nás čeká jinačí zápas než ten v Praze. Vyměnili trenéra, ten nový bude chtít hrát s mužstvem trochu jinak. Mají i některé nové hráče, možná to bude těžší, než kdyby tam byla ta zarytější jména. Noví hráči se budou chtít předvést. Takže očekávám, že to možná bude ještě mnohem těžší než v Praze. Tři body by byly zlaté," řekl autor jedné z branek v březnovém utkání, útočník Jan Kuchta.

Poláci jsou před svým posledním duelem kvalifikace ve složité pozici, těžit by však mohli z výborné domácí bilance. Osmifinalisté loňského mistrovství světa, kde Češi chyběli, v evropských kvalifikacích na vlastním hřišti od září 2006 už 19 zápasů po sobě nenašli přemožitele.

"Nepřemýšlím o tom, jak velké šance na postup máme. Pro mě je hlavní, abychom zápas s Čechy zvládli, hráli dobře a zvítězili. Pokud vyhrajeme, uvidíme, na co to bude stačit. Hlavně nám může vítězství zvednout morálku a pomoci do následujících měsíců," citovala polská média kapitána Roberta Lewandowského.

Pětatřicetiletý útočník Barcelony kvůli zranění chyběl v říjnu, ale na listopadové zápasy se do národního mužstva vrátil. Hvězdný kanonýr je s 81 brankami suverénně nejlepším střelcem polské reprezentační historie, v dosavadních pěti duelech proti českému týmu ale neskóroval.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články