Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Diamantová liga 2024

V nominaci reprezentace na úvod kvalifikace ME je šestice nováčků z pražských "S"

Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý povolal na březnové úvodní zápasy kvalifikace mistrovství Evropy s Polskem a v Moldavsku nezvykle hned šest nováčků. První pozvánku do národního A-týmu dostali David Douděra a David a Matěj Juráskové ze Slavie a trio Martin Vitík, Lukáš Sadílek, Tomáš Čvančara ze Sparty.

"Rozhodli jsme se dát šanci také mladším hráčům, kteří v lize prokazují sportovní formu a také mají potenciál stát se v budoucnu oporami reprezentace. Nominovali jsme je i proto, že v tuto chvíli máme zraněné hráče nebo hráče, kteří nemají potřebnou sportovní formu," uvedl Šilhavý.

"Jsou to zajímavá jména, ale mají vše před sebou, musejí dál pracovat. Naše liga je jedna věc a reprezentační úroveň nebo třeba poháry druhá," doplnil český kouč.

V pětadvacetičlenném kádru navzdory zdravotním problémům nescházejí opory útočník Patrik Schick s obráncem Vladimírem Coufalem, o jejichž startu by se mělo rozhodnout v příštích dnech.

Vzhledem k Coufalovým a Schickovým potížím tentokrát Šilhavý povolal 25 hráčů, o dva více než obvykle. "Je tady nebezpečí, že se nedají úplně do kupy. Včera jsem mluvil s Patrikem. Normálně trénuje, v Leverkusenu se zapojoval do hry na části utkání, v posledním ale vůbec nebyl," uvedl Šilhavý.

"Na tomto základě se rozhodneme, jestli Patrik třeba nebude, nebo s námi přijede na sraz, budeme s ním tady pracovat a pak se rozhodneme před utkáním. Sám mi říká, že to není úplně stoprocentní, ale při určitých okolnostech by rád přijel. S Vláďou je to podobné jako s Páťou, taky čekáme. Už trénuje plné dávky, věříme, že se dá do kupy," dodal Šilhavý.

Je nám líto, video expirovalo.
V nominaci na Polsko nechybí ani Schick, jeho start je ale nejistý

Kvůli zranění z obvyklého kádru postrádá obránce Davida Zimu, Tomáše Kalase a Ondřeje Čelůstku a univerzála Michala Sadílka, který se tak v týmu nesejde se svým bratrem, nováčkem Lukášem.

Čtyři ze šesti nováčků, Čvančara, Vitík a oba Juráskové, kteří mezi sebou nemají žádný příbuzenský stav, patří věkem ještě do mladší kategorie.

"Víme, že jednadvacítku čeká v červnu mistrovství Evropy, a určitě si přejeme, aby na turnaji uspěla. Pro březnový sraz jsme se však s trenérem Janem Suchopárkem dohodli, že tito čtyři hráči pojedou s áčkem, které čeká ostrý start do kvalifikace, zatímco jednadvacítka má na programu přípravné zápasy," uvedl manažer reprezentace Tomáš Pešír.

Hned šest hráčů má tentokrát v nominaci Sparta, která se v úvodu jarní části sezony dostala do formy a z druhého místa ligové tabulky ztrácí už jen dva body na vedoucí Slavii. Šestici zástupců nominoval Šilhavý také z vršovického týmu, naopak jen dva z mistrovské Plzně.

Cíl: Držet stoprocentní účast

Český tým vstoupí do kvalifikace 24. března v pražském Edenu domácím zápasem s Polskem, které bude papírově nejtěžším soupeřem v pětičlenné skupině E.

O tři dny později se Šilhavého svěřenci představí v Moldavsku. Na šampionát, který bude v příštím roce hostit Německo, postoupí první dva týmy z každé skupiny.

O zbylá tři místa na turnaji se v play-off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. Vedle Polska a Moldavska se český celek v kvalifikaci utká ještě s Albánií a Faerskými ostrovy.

"Do kvalifikace vstupujeme s jednoznačným cílem postoupit. Na úvod nás čeká favorit naší skupiny, což jsme viděli hlavně na základě toho, jak Polsko hrálo na mistrovství světa," připomněl Šilhavý, že první kvalifikační soupeř došel na šampionátu v Kataru do osmifinále.

Reprezentace od rozdělení federace na Euru ještě nikdy nechyběla. Předloni na kontinentálním šampionátu došli svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého do čtvrtfinále.

Nominace reprezentace na kvalifikaci ME:

brankáři: Jiří Pavlenka (Brémy), Jindřich Staněk (Plzeň), Tomáš Vaclík (Huddersfield)

obránci: Jakub Brabec (Aris Soluň), Vladimír Coufal (West Ham), David Douděra, David Jurásek (oba Slavia), Václav Jemelka (Plzeň), Ladilav Krejčí ml., Martin Vitík, Jaroslav Zelený (všichni Sparta)

záložníci: Antonín Barák (Fiorentina), Václav Černý (Enschede), Tomáš Holeš, Matěj Jurásek, Ondřej Lingr, Petr Ševčík (všichni Slavia), Alex Král (Schalke), Lukáš Sadílek (Sparta), Tomáš Souček (West Ham)

útočníci: Tomáš Čvančara, Jan Kuchta (oba Sparta), Adam Hložek, Patrik Schick (oba Leverkusen), Mojmír Chytil (Olomouc)

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články