Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
KOWAX Rallysprint 2020

V krvi mi koluje srbská krev, ale proti Kosovu nic nemám, přiznal Simič a chce tři body

Mezi Kosovem a Srbskem nepanují dobré vztahy. Mohlo by se tedy nabízet, že Stefan Simič, jehož rodiče jsou bosenští Srbové, nebude mít k dalšímu českému soupeři v kvalifikaci mistrovství Evropy příliš vřelý vztah. Opak je ale pravdou. Čtyřiadvacetiletý obránce Hajduku Split má v zemi, jejíž nezávislost Srbsko neuznává, řadu kamarádů a dokonce i bývalého spoluhráče z klubu obránce Mërgima Vojvodu.

Stefan Simič
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

"Bosna je rozdělena na tři části, moje rodina pochází z té, kde žijí bosenští Srbové. Takže jsem Srb, jsem pravoslavný. Ale že bych neměl rád Kosovo, to vůbec ne. Jsem nekonfliktní člověk. Navíc hodně mých kamarádů je z Kosova, někteří reprezentují jiné země jako třeba Albánii," řekl Simič, který se s reprezentací chystá v Praze na sobotní zápas v Kosovu a následný duel v Černé Hoře.

"Mám kamarády muslimy, pravoslavné, katolíky. Moji kamarádi jsou z různých částí Jugoslávie, Balkánu, světa a se všemi vycházím dobře. Proti nikomu nic nemám," dodal Simič.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na začátku roku 2008, Srbsko jej však stále považuje za své území. Většina členských států OSN včetně České republiky samostatnost uznala, některé země jako Slovensko, Španělsko, Rusko, Bosna a Hercegovina či Řecko však ne.

Jaké jsou šance Čechů v kvalifikaci? Poslechněte si nový Fotbal fokus podcast:

Simičovi se nelíbí, když se politika promítá do sportu. "Tyhle věci se zvlášť na Balkáně v bývalé Jugoslávii dějí. Ale já tyhle věci ani nezažil, takže se do nich nepletu. Politika do sportu nepatří. Rodiče mě vychovali tak, že jestliže člověk respektuje mě, tak ho respektuji i já a budu ho mít rád," uvedl rodák z Prahy.

"Hraju v Hajduku Split, fanoušci nenávidí Crvenou zvezdu Bělehrad, Srby a já jsem na tom perfektně. Nebo se mi třeba teď stalo, že jsme hráli s největším rivalem Dinamem Záhřeb, kde působí jeden z mých nejlepších kamarádů útočník Bruno Petkovič. Všichni vědí, že jsme super kamarádi, i tak říkali, ať si nevyměňujeme dres. Já říkám, že je jedno, že je z Dinama. Pro mě je kamarádství něco víc," dodal Simič.

Věřím, že je přejedeme

V kosovském týmu má několik kamarádů a v aktuální nominaci je jeho bývalý spoluhráč z belgického Mouscronu Vojvoda. "Měli tam být i někteří další, ale ti se zranili nebo nebyli nominovaní. S Mërgimem jsme super kamarádi. Hecování ale nebylo. Věřím, že tam jedeme vyhrát, že je přejedeme, a já mu to nechtěl říkat," smál se Simič. "Jen jsem mu napsal, že chci jeho dres po zápase. On že můj a tím to končí," dodal.

V české reprezentaci zatím hrál jen předloni jedno přípravné utkání za minulého kouče Karla Jarolíma. "Bylo pro mě velké překvapení, že jsem byl teď nominovaný. Reprezentovat je vždy nejvíc. Těším se na to hodně, protože budu na lavičce nebo na hřišti poprvé při kvalifikačním zápase. A tím spíš, že ještě uvidím kamarády," řekl Simič, o kterého v minulosti usilovaly i bosenská, chorvatská a srbská reprezentace.

V balkánských zemích se podle něj fandí reprezentaci jinak než ve zbytku Evropy. "Kultura fanoušků je tam úplně jiná, tam se fandí stejně reprezentaci i klubu. V jiných zemích je to jinak. V klubech je třeba pekelná atmosféra, ale na reprezentaci spíš jen takové tleskání. V Kosovu a Černé Hoře ti fanoušci vyloženě poženou tým dopředu," uvedl Simič.

Před začátkem klubové sezony zamířil do Hajduku Split, s nímž vede chorvatskou ligu. Naposledy se spoluhráči porazili úhlavního rivala Dinamo Záhřeb. "Od doby, co sleduji fotbal, vždy jsem fandil Slavii Praha a Hajduku Split. Zahrát si před lidmi, které znám od dětství, kteří ten klub milují, kteří by za něj dali život, je něco fantastického," uvedl odchovanec Slavie, který do Splitu odešel po konci v AC Milán.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy