Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika

Sto hostů z Česka a místní děti. Reprezentaci čeká v Bulharsku specifická atmosféra

Nejenom na soupeře se musí připravit čeští fotbalisté před posledním utkáním kvalifikace mistrovství Evropy. Národní tým se bude v Bulharsku potýkat i s netradiční atmosférou, jelikož střetnutí se odehraje před skoro prázdnými tribunami. Do čtyřicetitisícového hlediště se dostane jen 150 hostů a partnerů české reprezentace a pár stovek dětí. 

Čeští fotbalisté po utkání s Bulharskem
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

"Hrát před prázdným hledištěm nebude jednoduché, málokdy se to stává. Víceméně je to v přípravných utkáních v zimě nebo v létě, když jste někde v zahraničí. Moc si nevzpomínám, že bych hrál soutěžní zápas před prázdným hledištěm. Utkvěly mi v paměti přípravné zápasy na turnaji v portugalském Algarve. Byl tam stadion pro 20 nebo 30 tisíc lidí a nebyli tam skoro žádní diváci," řekl český trenér Jaroslav Šilhavý.

"Jsem sám zvědavý, jak to bude vypadat. Pro fotbal to není dobré, fotbal se hraje pro diváky. Hráči ten kontakt s diváky potřebují. Ale musíme se s tím vyrovnat," doplnil Šilhavý.

Zastupující český kapitán Vladimír Darida si už před prázdným stadionem zahrál v roce 2013, kdy ještě v dresu Plzně nastoupil na uzavřeném stadionu v Istanbulu v odvetě osmifinále Evropské ligy proti Fenerbahce.

"Mám s tím zkušenost a samozřejmě příjemné to není. O to bude těžší si ty hlavy připravit na zápas. Žádný fotbalista není rád, když hraje před prázdnými tribunami, každý má rád atmosféru. Ale věděli jsme to dopředu, určitě si řekneme v kabině, že tohle nesmíme podcenit," podotkl Darida.

UEFA potrestala Bulharsko uzavřením hlediště po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií. Balkánský celek měl s rasistickými projevy fanoušků problémy už předtím. "Když se podívám, jak to probíhá u nás, nevybavuju si problém s fanoušky. Lidi fandí dobře, slušně, až na občasné výjimky, tomu nejde zabránit. U nás v Čechách jsou slušní fandové," mínil Darida.

Striktně omezený počet diváků se do hlediště národního stadionu v Sofii dostane. Česká strana má 150 lístků první kategorie pro partnery a hosty, což je při zápasech reprezentací i evropských pohárů tradice. Na stadion mohou i novináři, pořadatelská služba a záchranáři.

V hledišti by mělo být i několik stovek dětí, UEFA totiž v případě uzavření stadionu povoluje vstup mládeži do 14 let. Výjimky využil třeba nedávno Slovan Bratislava v Evropské lize. "Jestli překřičí naše fanoušky, kteří s námi přicestovali, bylo by to dobře," usmál se Šilhavý.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy