BBV po 25 letech

Španělé selhali, Skotsko nad nimi vyhrálo po téměř čtyřech dekádách

Španělsko prožilo v kvalifikaci na evropský šampionát šok, když prohrálo 0:2 na hřišti Skotska. Obě branky vstřelil záložník Scott McTominay a ostrovní tým zdolal dnešního soupeře po 39 letech. Roli favorita naopak zvládli bronzoví medailisté z mistrovství světa Chorvaté výhrou 2:0 v Turecku. Belgie poprvé od roku 1954 porazila Německo. V přípravném utkání v Kolíně nad Rýnem zvítězila nad pořadatelskou zemí nejbližšího evropského šampionátu 3:2.

Radost skotských fotbalistů
zdroj: Profimedia

McTominay poslal Skoty do vedení v sedmé minutě, kdy zužitkoval Robertsonovu zpětnou přihrávku před bránu. V 51. minutě zvýšil pohotovým volejem a zopakoval dvoubrankové představení ze sobotního zápasu s Kyprem (3:0). Záložník Manchesteru United se prosadil ve dvou reprezentačních utkáních za sebou poprvé v kariéře. V tabulce střelců kvalifikace je lepší pouze Dán Höjlund s pěti zásahy.

Španělé s novým koučem De la Fuentem nenavázali na úvodní triumf 3:0 nad Norskem a v kvalifikaci na Euro prohráli z posledních 39 zápasů teprve podruhé. Předchozí porážku utrpěli v říjnu 2014 se Slovenskem.

Chorvaty dotáhl k výhře nad neoblíbeným soupeřem dvěma góly záložník Kovačič, jehož tým zdolal Turecko po třech zápasech. Svěřenci kouče Daliče částečně napravili úvodní domácí remízu s Walesem, který dnes porazil 1:0 Lotyšsko.

Pouze ve skupině I jsou po druhém kole stále dva stoprocentní týmy. Švýcarsko rozhodlo duel s Izraelem třemi trefami mezi 39. a 52. minutou a po dvou zápasech má skóre 8:0. Bez ztráty bodu pokračuje i Rumunsko, které si poradilo doma 2:1 s Běloruskem. První gól obstaral rumunský kapitán a bývalý hráč obou pražských "S" Stanciu.

Belgičtí fotbalisté po 69 letech porazili Německo

Belgie v duelu německých trenérů Hansiho Flicka a Domenica Tedesca vedla už v 9. minutě 2:0. Druhý gól hostů vstřelil útočník Romelu Lukaku, který v pátek při Tedescově debutu zařídil hattrickem kvalifikační vítězství 3:0 ve Švédsku.

Z penalty pak snížil Niclas Füllkrug, jenž se v šestém reprezentačním startu trefil pošesté. V druhé půli přidaly oba celky ještě po jedné brance.

Němci v sobotu v prvním utkání od prosincového vyřazení v základní skupině mistrovství světa v Kataru porazili Peru 2:0. Jakožto pořadatel mistrovství Evropy 2024 kvalifikaci hrát nemusejí.

Ženeva: Švýcarsko - Izrael 3:0 (1:0)

Branky: 39. Vargas, 48. Amdouni, 52. Widmer.

Bukurešť: Rumunsko - Bělorusko 2:1 (2:0)

Branky: 17. Stanciu, 19. Burca - 86. Morozov.

Priština: Kosovo - Andorra 1:1 (0:0)

Branky: 59. Zhegrova - 61. Rosas.

Přípravná fotbalová utkání:

Jerevan: Arménie - Kypr 2:2 (0:1)

Branky: 51. a 59. Ranos - 43. Karo, 83. Christofi. ČK: 89. Artymatas (Kypr).

Kolín n. R.: Německo - Belgie 2:3 (1:2)

Branky: 44. Füllkrug z pen., 87. Gnabry - 6. Carrasco, 19. Lukaku, 78. De Bruyne.