Slovensko smetlo Ázerbájdžán 5:1 a Hamšík překonal rekord. Německo nasázelo Estoncům osm gólů

Slováci ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2020 zvítězili v Ázerbájdžánu 5:1 i díky dvěma gólům kapitána Marka Hamšíka, který se s 24 brankami stal nejlepším střelcem v historii samostatné reprezentace. Svěřenci Pavla Hapala poskočili do čela skupiny E. Kazachstán s dalším českým trenérem Michalem Bílkem doma porazil San Marino 4:0. Nejvyšší výhru úterního programu si připsali Němci, kteří rozdrtili Estonsko 8:0.

Německý záložník Marco Reus dává gól Estonsku
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Peter Schatz

I čtvrtý zápas kvalifikace vyhráli Belgičané, Severní Irsko a Italové, kteří po obratu udolali Bosnu a Hercegovinu 2:1. Stoprocentní zůstávají také Němci po drtivém vítězství 8:0 nad Estonskem. Mistři světa Francouzi po minulé porážce v Turecku vyhráli 4:0 v Andoře.

Slováci v Baku výborně začali a už v osmé minutě se po individuální akci trefil Stanislav Lobotka. O dvacet minut později zvýšil Juraj Kucka z přímého kopu. Vzápětí Ramil Šejdajev překonal brankáře Martina Dúbravku, ale hostům ve 30. minutě vrátil dvoubrankové vedení kapitán Marek Hamšík přesnou ranou do horního růžku.

Jednatřicetiletý záložník čínského Ta-lienu v 57. minutě skóroval podruhé a překonal Róberta Vitteka, který dal za národní tým 23 gólů. Hamšík je slovenským rekordmanem také se 114 reprezentačními starty. Domácí debakl ještě v závěru zvýraznil pátou brankou Dávid Hancko. Mezi slovenskými náhradníky zůstali plzeňští Patrik Hrošovský a Matúš Kozáčik.

Sestřih utkání Ázerbájdžán - Slovensko

Bílkovi svěřenci v kvalifikaci zabrali po jasných prohrách s Ruskem (0:4) a Belgií (0:3) a k úvodnímu triumfu 3:0 nad Skotskem přidali druhé vítězství. San Marino je poslední se čtyřmi porážkami a skóre 0:20.

Kazaši ztrácejí ve skupině I z třetího místa tři body na druhé Rusko a šest bodů na vedoucí Belgii, která nezaváhala ani ve čtvrtém duelu. Pod výhru 3:0 nad Skotskem se úvodními dvěma brankami podepsal Romelu Lukaku, který dal v posledních 21 reprezentačních zápasech 25 gólů.

Čtvrtý zápas kvalifikace vyhrála také Itálie. S Bosnou přitom od 32. minuty po trefě bývalého útočníka Teplic Edina Džeka prohrávala 0:1, když inkasovala po šesti zápasech. Po pauze ale favorit skóre otočil a vede skupinu J o tři body před Finskem, které je nečekaně druhé.

Mistři světa Francouzi po minulé porážce 0:2 v Turecku nezaváhali na půdě trpaslíka Andorry. Jeden ze čtyř gólů dal Kylian Mbappé, který se dostal na hranici 100 branek za národní tým a klub. Turci po nečekaném vítězství prohráli na Islandu 1:2 a oba týmy mají ve vyrovnané skupině H stejně jako Francie devět bodů.

Stoprocentní zůstali i Němci, skupinu C ale vede rovněž bez ztráty bodu Severní Irsko, které má o zápas víc. Ostrované gólem v 86. minutě vydřeli výhru 1:0 v Bělorusku.

Němci proti Estonsku vedli v pauze už 5:0 a pět gólů za první půli dali v evropské kvalifikaci podruhé v historii. Svěřenci Joachima Löwa si připsali nejvyšší výhru od triumfu rovněž 8:0 v listopadu 2016 v San Marinu.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina C:

Německo - Estonsko 8:0 (5:0)

Branky: 10. a 37. Reus, 17. a 62. Gnabry, 20. Goretzka, 26. Gündogan z pen., 79. Werner, 88. Sané.

Bělorusko - Severní Irsko 0:1 (0:0)

Branka: 86. McNair.