Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Olympijské hry dobré vůle

Po 6 letech opět gól a hned postupový. Osud, těšilo Čelůstku, který málem slavil sám

Polovina listopadu je obdobím, kdy Ondřej Čelůstka dává góly za reprezentaci. Svůj první zaznamenal 15. listopadu 2013 v přáteláku proti Kanadě. Druhý a mnohem důležitější přišel bez jednoho dne přesně o šest let později. Lehká teč stopera zajistila národnímu týmu výhru nad Kosovem 2:1 a především postup na mistrovství Evropy. Ten třicetiletý stoper bere jako velké zadostiučinění za to, jak k němu dříve národní tým přistupoval.

Ondřej Čelůstka slaví gól do sítě Kosova
zdroj: ČTK autor: Chaloupka Miroslav

"Že to bude šest let, jsem se dozvěděl až teď od vás. Hodně osudové bych řekl. Zaskočili jste mě, že to je na den. Nevím, jestli tam symbolika hraje nějakou roli. Těší to moc," řekl Čelůstka. Češi postoupili na Euro i posedmé v samostatné historii.

V 79. minutě dokonal Čelůstka obrat českého týmu, když tečoval hlavičku Alexe Krále. "Někdy i tyhle góly nepadají lehce. Naštěstí jsem byl v pravý čas na pravém místě a tečoval jsem to kolenem do brány. Myslím si, že už jsem dal hezčí góly v kariéře, ale samozřejmě tento byl vítězný, postupový, takže to těší moc. Dostali jsme se díky tomu na Euro. Ve 30 letech to beru jako svůj další splněný fotbalový sen," uvedl Čelůstka.

Protože si spoluhráči mysleli, že se trefil Král, běželi s ním oslavovat na druhou stranu, než kam běžel Čelůstka. "Dělali jsme si z toho srandu v kabině, protože jediný, kdo to zaregistroval, kdo tomu stál nejblíž a viděl to, byl 'Kobra' (Ondrášek). Ten jediný se se mnou běžel radovat k praporku. Kdyby nebylo 'Kobry', tak se tam raduju sám. Všichni ostatní běželi ke druhému praporku," prohlásil zlínský rodák.

Výběr trenéra Jaroslava Šilhavého si podle něj postup mezi nejlepších 24 mužstev na šampionát zasloužil více než jeho balkánský soupeř. "Upřímně si myslím, že i v Kosovu vytěžili hodně z toho, co měli. Nepřehrávali jednoznačně Bulharsko a Černou Horu jako my. Dneska se opravdu potvrdilo, že jsme byli lepším týmem. Viděl bych to jako jednoznačné, kdo měl postoupit po Anglii ze skupiny. Anglie je suverén, za mě momentálně v top trojce na světě nejsilnějších týmů," konstatoval Čelůstka.

V reprezentaci debutoval právě proti Kanadě v roce 2013, ale pravidelně začal nastupovat až v minulém roce. Vítězný gól i postup na Euro proto bere jako zadostiučinění. "Řeknu vám to otevřeně, upřímně, jak to je. Cítím to jako velkou satisfakci, protože roky mě to míjelo. Nebylo to úplně jednoduché, ale vyplatilo se to. Nezůstal jsem na místě. Pořád jsem na tom dělal, aby se to povedlo, a jsem za to strašně rád," uvedl Čelůstka.

"Věřil jsem tomu a vzpomínám si na den, kdy mi taťka, který hrál fotbal také profesionálně za Zlín, říkal, že se tam objevím, že se všechno v dobré otočí. Beru od něho spoustu věcí, beru od něho kritiku jak negativní, tak pozitivní. Věřil jsem i jeho slovům a pracoval jsem a teď se mi to plní," prohlásil někdejší hráč Slavie, Norimberku či Sunderlandu.

Jména soupeřů na mistrovství Evropy se Češi dozvědí 30. listopadu. "Osobně se na to těším strašně moc. Kolikrát se mi ještě poštěstí hrát Euro? Nejsem nejmladší," řekl Čelůstka.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy