Itálie smetla Lichtenštejnsko šestigólovým přídělem, Španělé přehráli outsidery z Malty

Šestatřicetiletý Útočník Fabio Quagliarella v kvalifikaci mistrovství Evropy rozhodl dvěma penaltami o výhře 6:0 nad Lichtenštejnskem a stal se nejstarším střelcem v historii italské reprezentace. S outsiderem si poradili také Španělé, kteří uspěli 2:0 na Maltě a stejně jako Italové v bojích o Euro vyhráli i druhý zápas.

Hráči Itálie se radují ze vstřeleného gólu

Italové nedali soupeři šanci a už v prvním poločase vstřelili čtyři góly. Nejprve se prosadil Sensi, poté si Verratti připsal druhý gól v reprezentaci a první od února 2013. Ještě větší důvod k oslavě měl ale v 35. minutě Quagliarella, který za národní tým nastoupil po dlouhých devíti letech. Útočník Sampdorie Janov proměnil penaltu a v 36 letech a 54 dnech se stal nejstarším střelcem v historii italské reprezentace.

Po vyloučení hostujícího Kaufmanna zaznamenal Quagliarella v nastavení první půle druhou branku, kterou si připsal opět po proměněném pokutovém kopu. Itálie tak v úvodních dvou zápasech kvalifikace neztratila ani bod a navíc nedostala gól. V tabulce skupiny J má náskok dvou bodů před Bosnou a Řeckem, jejichž vzájemný duel dnes skončil 2:2.

Bosna sice vedla 2:0, ale hostům se i díky vyloučení Pjaniče v 65. minutě podařilo srovnat. Španělé sice v roce 1983 Maltu rozdrtili 12:1 a připravili jí nejtěžší porážku v historii, tentokrát však byli od podobného debaklu daleko.

Domácí výběr sice přestříleli 22:2, ale nakonec se museli spokojit s pouhými dvěma góly. O oba se postaral Álvaro Morata. Hostům chyběl kvůli osobním důvodům trenér Luis Enrique, kterého na lavičce zastoupil asistent Robert Moreno.

Španělé s šesti body vedou skupinu F o dva body před Švédskem, které v Norsku sahalo po vítězství, ale nakonec remizovalo 3:3. Švédové dokázali otočit skóre z 0:2 na 3:2, když je do vedení poslal v šesté minutě nastavení Quaison. Dělbu bodů ale minutu nato zařídil Kamara.

Zápas mezi Irskem a Gruzií narušili zhruba na tři minuty domácí fanoušci, kteří na protest proti předsedovi svazu Johnu Delaneymu zaházeli trávník tenisovými míčky. Příznivcům se nelíbí, že i když jde Delaney před soud kvůli podezřelým finančním machinacím, zůstává ve vedení svazu. Irsko nakonec vyhrálo 1:0.

Druhý duel skupiny D nabídl velmi dramatickou podívanou, protože Švýcarsko nad Dánskem vedlo už 3:0, ale nakonec se muselo spokojit s remízou. Domácí přitom drželi třígólový náskok až do 84. minuty, pak ale Seveřané třemi góly v rozmezí devíti minut vyrovnali.

Kvalifikace ME 2020 ve fotbale:

Skupina D:

Irsko - Gruzie 1:0 (1:0) Branka: 36. Hourihane.

Švýcarsko - Dánsko 3:3 (1:0) Branky: 19. Freuler, 66. Xhaka, 76. Embolo - 84. Jörgensen, 88. Gytkjaer, 90.+3 Dalsgaard. Skupina F: Rumunsko - Faerské ostrovy 4:1 (3:0) Branky: 29. a 33. Keserü, 26. Deac, 63. Puscas - 40. Davidsen z pen.

Norsko - Švédsko 3:3 (1:0) Branky: 41. Johnsen, 59. King, 90.+7 Kamara - 86. a 90.+1 Quaison, 70. Claesson.

Malta - Španělsko 0:2 (0:1) Branky: 31. a 73. Morata.

Skupina J:

Arménie - Finsko 0:2 (0:1) Branky: 14. Jensen, 78. Soiri.

Bosna a Hercegovina - Řecko 2:2 (2:0) Branky: 10. Višča, 15. Pjanič - 64. Fortunis z pen., 85. Kolovos. ČK: 65. Pjanič.

Itálie - Lichtenštejnsko 6:0 (4:0) Branky: 35. a 45.+3 obě z pen. Quagliarella, 17. Sensi, 32. Verratti, 70. Kean, 76. Pavoletti. ČK: 45.+2 Kaufmann (Licht.).