Buly - debata expertů

Chorvati vezou z Ázerbájdžánu jen bod, Slováci v Maďarsku potěšili Hapala

Nejzajímavější výsledky pondělního programu fotbalové kvalifikace pro mistrovství Evropy přinesly zápasy skupiny E. Chorvatům v Ázerbájdžánu nestačila k výhře ani převaha a vedení. Nakonec jen remizovali 1:1. Vicemistři světa však vedou tabulku skupiny E o bod před Slovenskem, které pod trenérem Pavlem Hapalem vyhrálo v Maďarsku 2:1 a svého tradičního soupeře přeskočilo o skóre. Další český trenér Michal Bílek s reprezentací Kazachstánu prohrál v Rusku 0:1 gólem z 89. minuty.

Ivan Perišič a Gara Garajev
zdroj: ČTK/PA autor: Luka Stanzl/PIXSELL

Slováky během prvního poločasu v Budapešti několikrát podržel brankář Martin Dúbravka a jeho spoluhráč Róbert Mak ve 40. minutě otevřel skóre po odraženém míči. Na začátku druhé půle sice vyrovnal osmnáctiletý Dominik Szoboszlai z přímého kopu, ale o rok starší Róbert Boženík hned v 56. minutě vrátil hostům vedení umístěnou střelou.

Vicemistři světa Chorvaté se v Ázerbájdžánu trefili už v 11. minutě, kdy kapitán hostů Luka Modrič skóroval z penalty nařízené za ruku Antona Krivocjuka, favorité však pojistku nepřidali a o vítězství přišli. V 72. minutě vyrovnal střídající Tamkin Chalilzade z pohledné individuální akce. Ázerbájdžánský tým vedený chorvatským trenérem Nikolou Jurčevičem získal první bod v bojích o Euro 2020.

Bílkovo mužstvo v Kaliningradu dlouho odolávalo domácímu favoritovi, jehož dlouho srážely nepřesnosti. Až těsně před koncem odvrátil překvapení Mário Fernandes gólovou hlavičkou po standardní situaci. Rusové jsou ve skupině I druzí, Kazachstán třetí.

Tabulku vede suverénní Belgie, která deklasovala Skotsko 4:0 a připsala si šestou kvalifikační výhru. V Glasgow se už během první půle prosadili Romelu Lukaku, Thomas Vermaelen a Toby Alderweireld. Autor tří asistencí Kevin De Bruyne v 82. minutě uzavřel skóre čtvrtým gólem.

Německo zvítězilo v Severním Irsku 2:0, připravilo soupeři první kvalifikační ztrátu a vystřídalo ho v čele skupiny C. Výběr kouče Joachima Löwa se dočkal branek až ve druhém poločase díky Marcelu Halstenbergovi a Sergi Gnabrymu.

Nizozemsko si z Estonska veze suverénní triumf 4:0 a patří mu třetí místo.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina C:

Tallinn: Estonsko - Nizozemsko 0:4 (0:1)
Branky: 17. a 48. Babel, 76. Depay, 87. Wijnaldum.

Belfast: Severní Irsko - Německo 0:2 (0:0)
Branky: 48. Halstenberg, 90.+3 Gnabry.

Pořadí: 1. Německo 5 zápasů/12 bodů, 2. Severní Irsko 5/12, 3. Nizozemsko 4/9, 4. Bělorusko 5/3, 5. Estonsko 5/0.

Skupina E:

Baku: Ázerbájdžán - Chorvatsko 1:1 (0:1)
Branky: 72. Chalilzade - 11. Modrič z pen.

Budapešť: Maďarsko - Slovensko 1:2 (0:1)
Branky: 50. Szoboszlai - 40. Mak, 56. Boženík.

Pořadí: 1. Chorvatsko 5/10, 2. Slovensko 5/9, 3. Maďarsko 5/9, 4. Wales 4/6, 5. Ázerbájdžán 5/1.

Skupina G:

Varšava: Polsko - Rakousko 0:0

Lublaň: Slovinsko - Izrael 3:2 (1:0)
Branky: 43. a 90. Verbič, 66. Bezjak - 50. Natcho, 53. Zahavi.

Riga: Lotyšsko - Severní Makedonie 0:2 (0:2)
Branky: 14. Pandev, 17. Bardi.

Pořadí: 1. Polsko 6/13, 2. Slovinsko 6/11, 3. Rakousko 6/10, 4. Izrael 6/8, 5. Sev.Makedonie 6/8, 6. Lotyšsko 6/0.

Skupina I:

Glasgow: Skotsko - Belgie 0:4 (0:2)
Branky: 9. Lukaku, 24. Vermaelen, 32. Alderweireld, 82. De Bruyne.

Kaliningrad: Rusko - Kazachstán 1:0 (0:0)
Branka: 89. Fernandes.

Serravalle: San Marino - Kypr 0:4 (0:2)
Branky: 2. a 73. Kusulos, 39. Papulis, 75. Artymatas.

Pořadí: 1. Belgie 6/18, 2. Rusko 6/15, 3. Kypr 6/7, 4. Kazachstán 6/7, 5. Skotsko 6/6, 6. San Marino 6/0.