Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklistika

Belgie bude hrát na ME dvakrát "venku" bez losu a De Bruyne pálí do UEFA: Je to ostuda, vzteká se

Los mistrovství Evropy proběhne v Bukurešti až 30. listopadu, ale paradoxně už teď je známo, že líté boje ve skupině B neminou Belgii, Rusko a Dánsko. Bronzoví medailisté z mistrovství světa 2018 navíc chtě nechtě odehrají utkání se zmíněnou dvojicí na jejich stadionech v Petrohradu, respektive v Kodani. Záložník belgické reprezentace Kevin De Bruyne neskrýval po oznámení této informace rozčarování.

Belgičan Kevin De Bruyne (vpravo) oslavuje se spoluhráči gól v kvalifikaci ME
zdroj: REUTERS autor: Francois Lenoir

"Je to ostuda. Pro mě je to neoddiskutovatelné ovlivnění turnaje. Fotbal se stává čím dál tím větším byznysem," má jasno hvězda Manchesteru City, která přispěla dvěma brankami k úternímu vítězství 6:1 nad Kyprem v závěrečném střetnutí kvalifikace. 

Svěřenci Roberta Martíneze v ní suverénně dominovali a na Euro, jež se premiérově odehraje ve dvanácti zemích, postoupili ve stylu hodném adeptů cenného kovu. V 10 zápasech neztratili ani bod a vstřelili 40 gólů.

Rozdělení do košů pro los ME v Bukurešti:

1. koš: Belgie, Itálie, Anglie, Německo, Španělsko, Ukrajina
2. koš: Francie, Polsko, Chorvatsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Rusko
3. koš: Portugalsko, Turecko, Dánsko, Rakousko, Švédsko, Česko
4. koš: Wales, Finsko, 4 vítězové play-off Ligy národů

V jejich stínu si místenku mezi evropskou elitou zajistili Rusové (24 bodů) a právě na ně narazí "Rode Duivels" také příští rok.

Ano - i na předchozích šampionátech poslal los proti sobě národní mužstva, která společně zvládla skupinovou fázi kvalifikace (viz. Česko a Turecko na ME 2016), ale dozvědět se soupeře už před ním je novinkou.   

Jak je to možné?

Ukrajinci totiž nemohou hrát se sbornou z politických důvodů a ostatní reprezentace v prvním výkonnostním koši jsou zároveň spolupořadateli turnaje. Proto zamířili Belgičané rovnou do skupiny B, kde je hned dvakrát čeká utkání v pozici "hostujícího" celku.    

Základní skupiny ME:

Skupina A (Řím, Baku): Itálie
Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Belgie, Rusko, Dánsko
Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Ukrajina, Nizozemsko
Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie
Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko
Skupina F (Mnichov, Budapešť): Německo

Na předchozím mistrovství Evropy ve Francii skončil tým kolem kapitána Edena Hazarda po porážce 1:3 s Walesem ve čtvrtfinále.

Vzhledem k bronzovému úspěchu na MS 2018, stabilně nadprůměrné výkonnosti a klíčové roli množství hráčů v nejlepších klubech starého kontinentu je však nasnadě atak historického umístění. Na ME 1980 v Itálii získala Belgie stříbro a současná generace má bezesporu na to, aby tento milník minimálně vyrovnala.

Kdo je favoritem ME a jaké šance mají Češi? Poslechněte si Fotbal fokus podcast:

Zdroj
ČT sport, HLN Sport

Hlavní zprávy