Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf Time 2022

Angličané vezmou Prahu útokem. Trenér Southgate apeluje na hooligans, obává se nepokojů v ulicích

Zářijové okno kvalifikace o ME skončilo, nadcházející je však na programu už za měsíc. Národní tým čeká 11. října prestižní utkání s Anglií a v Edenu lze očekávat bouřlivou kulisu. I proto, že favorizovaného soupeře budou přímo na stadionu podporovat téměř 4 tisíce příznivců. Kouč Gareth Southgate si jejich pomoci váží, ale pátečním termínem je znepokojen. Bojí se, že do české metropole zamíří i spousta "fanoušků", které fotbal zajímat nebude.

Trenér Anglie Gareth Southgate děkuje fanouškům po utkání s Kosovem
zdroj: PA autor: Adam Davy

Praha je pohledem Angličanů dlouhodobě považována za jedno z nejatraktivnějších měst v Evropě. Do hlavního města jezdí s oblibou a možnost spojit víkendovou návštěvu s kvalifikačním duelem o postup na evropský šampionát je bezesporu lákavá.

Fotbalové asociaci Albionu (FA) se navíc podařilo ztrojnásobit přidělenou kvótu vstupenek z původních 1100 na 3800. Žádost byla schválena zejména proto, aby nedocházelo k invazi hostujících fanoušků do domácích sektorů. 

Southgate si bezpečnostní riziko uvědomuje. "Je smutné, že musíme vlastní příznivce upozorňovat, aby se chovali slušně."

"Tisíce nás v červnu podporovaly v Portugalsku během finále Ligy národů. Většina z nich svou zemi reprezentovala skvěle, ale několik ji před zrakem celého světa shodilo," dodal s odkazem na fakt, že v centru Porta hooligans z Ostrovů řádili. Ničili zaparkovaná auta, byli agresivní ve fanzóně a zastavil je až zásah policejních těžkooděnců.

FA je přitom týden před turnajem vyzvala ve speciální kampani s názvem "Don’t be that idiot" (Nebuďte takoví idioti) k poslušnosti. 

"Pokaždé cítím potřebu rozlišovat mezi těmito skupinami. Jedinců, kteří ohrožují renomé Anglie v očích veřejnosti, je čím dál tím víc, ale tisíce dalších, jejichž vyprávění z cest rád poslouchám, stojí za námi. Slušné chování by mělo být samozřejmostí, ale bohužel to tak není," uznal devětačtyřicetiletý kouč.

Říjnového utkání v Praze se i proto obává. "Je znepokojivé, že budeme hrát ve městě, kam Angličané velmi často jezdí i bez ohledu na fotbal. Nejde však pouze o ně, jde o společenský problém. Problém lidí, kteří se po užití alkoholu neumějí chovat a ohrožují ostatní. Takové za hranicemi vidět nechceme," dodal Southgate.

Jeho svěřenci jsou v kvalifikaci o ME zatím stoprocentní - čtyřikrát vyhráli při skóre 19:4. Češi odehráli o zápas více a z druhého místa ztrácejí tři body.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih utkání Anglie - Kosovo
Zdroj
ČT sport, The Guardian, The Telegraph

Hlavní zprávy

Nejčtenější články