Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Angličané v případě rasismu opustí hřiště. Stane se to jednomu a jako by se to stalo všem, zní z týmu

Setkali se s trenérem a domluvili se na stanovisku. Angličtí fotbalisté jsou v případě rasistických projevů fanoušků v nadcházejících kvalifikačních zápasech v Praze s Českou republikou a příští týden v Bulharsku připraveni odejít ze hřiště. Přímý přenos kvalifikačního duelu v Praze sledujte v pátek od 20:00 na programu ČT sport či webu ctsport.cz.

Anglický reprezentant Trent Alexander-Arnold
zdroj: ČTK/PA autor: Simon Cooper

"Když se to stane jednomu z nás, jako by se to stalo všem," řekl serveru BBC útočník Tammy Abraham z Chelsea po pondělním setkání, na němž hráči s trenérem řešili, jak se zachovat, pokud se stanou terčem rasistických pokřiků a nadávek. "Když se nám něco nebude líbit, odejdeme všichni ze hřiště," přidal kapitán Harry Kane.

Vedení světového fotbalu kvůli rasismu na stadionech zavedlo tzv. třístupňovou proceduru. Rozhodčí nejprve fanoušky vyzve, aby se přestali chovat nevhodně, poté zápas přeruší a následně může utkání ukončit.

"My jsme tady od toho, abychom hráli. Ať už se stane na tribunách cokoliv, to je záležitostí příslušných úřadů," řekl nováček anglické reprezentace obránce Fikayo Tomori z Chelsea. "Přesně o tom bylo i setkání s trenérem. Abychom věděli, co dělat a jaký je správný postup," dodal.

Anglie udělala změnu na postu trojky

Do anglického týmu byl dodatečně povolán brankář Dean Henderson. Dvaadvacetiletý nováček a gólman Sheffieldu United nahradil zraněného Toma Heatona z Aston Villy. Henderson, který ve třináctém celku tabulky hostuje z Manchesteru United, v dosavadním průběhu sezony anglické ligy odchytal za Sheffield všech osm zápasů a třikrát udržel čisté konto. Doplnil Jordana Pickforda z Evertonu a Nicka Popea z Burnley. 

"Trenér nám řekl, co se může stát. A měli bychom být na to připravení, protože někdy prostě přijedeme do zemí, kde se něco takového naneštěstí může stát," uvedl Tomori, který si bude moci v pátek v Edenu s Anglií v předstihu zajistit postup na mistrovství Evropy.

O tři dny později Angličané nastoupí v Bulharsku, které bude mít kvůli rasistickému chování fanoušků v zápasech s Českou republikou a Kosovem uzavřenou část stadionu.

Čeští hráči jsou přesvědčeni, že žádné rasistické projevy v Edenu nehrozí. "Myslím, že jsme u nás natolik inteligentní, že nic takového určitě nenastane a zápas proběhne v pohodě," řekl obránce Ondřej Kúdela. "Dít by se to nemělo. Chceme poprosit fanoušky, aby fandili slušně a v klidu," dodal záložník Jakub Jankto.

"Fotbalová asociace, potažmo česká reprezentace, vždy odmítala jakékoli rasistické projevy. Nepatří to na žádný stadion. V tomto směru chceme apelovat na fanoušky, aby vytvořili pokud možno jen a pouze sportovní atmosféru na utkání," doplnil mluvčí asociace Michal Jurman.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy