Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Český den v Tokiu

Angličané opět čelili rasismu, bulharské hooligans zkrotil až kapitán Popov o poločase

Už před utkáním se obávali urážek s rasovým podtextem a také tentokrát, stejně jako v březnu v Černé Hoře, jim fotbalisté Anglie neunikli. Zápas v Sofii byl kvůli pokřikům z hlediště dvakrát přerušen už během první půle a podle pravidel UEFA mohl být i předčasně ukončen, což svěřenci Garetha Southgatea odmítli. Skandální chování diváků už stálo místo šéfa bulharského svazu Borise Michajlova. UEFA oznámila, že s bulharským svazem zahájila disciplinární řízení kvůli rasismu včetně nevhodných popěvků a nacistických pozdravů, vhazování předmětů a rušení při anglické hymně.

Marcus Rashford a trenér Gareth Southgate v utkání kvalifikace ME v Bulharsku
zdroj: REUTERS autor: Carl Recine

Angličané se rozhodli duel dohrát a nakonec domácím připravili vítězstvím 6:0 nejvyšší porážku před vlastními fanoušky v historii. Bulharům i přesto hrozí tvrdý trest od UEFA, protože už proti Albionu měli kvůli rasistickým incidentům ze střetnutí s Kosovem a Českou republikou uzavřenou část stadionu. Nyní jim hrozí ještě tvrdší distanc, včetně uzavření celého stadionu pro listopadové měření sil s týmem trenéra Jaroslava Šilhavého.

Rezignace šéfa bulharského fotbalu i policejní razie

První následky pocítil bulharský svaz už dnes. Z čela národní federace odstoupil Michajlov, kterého vyzval k rezignaci premiér Bojko Borisov. Fotbalová federace uvedla, že Michajlov skončil "v důsledku nedávných rozporů". O rasismu nepadla v jejím prohlášení ani zmínka. Rozpory prý vytvořily "prostředí, které je pro bulharský fotbal a fotbalovou federaci škodlivé".

Hodinu po Michajlovově rezignaci navíc obsadila svazové sídlo v Bojaně policie. Domácí média uvedla, že zásah provedla jednotka pro boj s organizovaným zločinem a zapojilo se do něj přes 50 osob. Zatím není zřejmé, na co policejní akce konkrétně cílí.

Utkání v Sofii bylo kvůli rasistickým pokřikům, hajlování a napodobování opičích skřeků přerušeno ve 23. minutě a hrát se začalo zhruba po pěti minutách. Podruhé bylo zastaveno chvíli před přestávkou.

Jako první se stal terčem nadávek debutující obránce Tyrone Mings. "Řekl jsem to Harrymu Kaneovi (kapitán Anglie). On šel za trenérem a ten si promluvil se čtvrtým rozhodčím. Po druhém přerušení jsme mohli předčasně odejít do kabin, ale rozhodli jsme se zůstat a těch pár minut dohrát. Na hřišti jsme jim mohli odpovědět nejlépe," vysvětlil Mings.

"Všechno jsme nahlásili a rozhodčí zakročili velmi rychle. V kabině jsem hráčům říkal, že při dalších projevech rasismu odejdeme z trávníku. Ale druhý poločas byl klidnější," konstatoval anglický trenér Gareth Southgate.

Rozhodčí i pořadatelé zasáhli rychle. Kromě varování prostřednictvím hlasatele nechali vyvést skupinu nejradikálnějších chuligánů. Podle pravidel UEFA mohl být zápas při třetím prohřešku předčasně ukončen.

Ještě o přestávce bylo anglické reprezentaci ukončení nabídnuto, ale hráči to odmítli. "Všichni jsme se na tom shodli. Hráči, trenér, realizační tým. Jsem pyšný na to, jak jsme to zvládli, a myslím, že jsme se rozhodli správně. Všichni nadávky slyšeli a mně osobně nijak moc nevadí. Spíš je mi líto lidí, kteří mají takové názory," pokračoval Mings.

Popov si vysloužil uznání od anglických fotbalistů i médií

Zatímco bulharský trenér Krasimir Balakov a většina jeho hráčů po utkání uvedli, že žádné rasistické nadávky neslyšeli, uznání od anglických hráčů i médií si vysloužil domácí kapitán Ivelin Popov. Ten o pauze ani nešel do kabiny a celou poločasovou přestávku domlouval fanouškům, aby se uklidnili.

"Slyšel jsem, co o přestávce udělal. Podnikl to zcela sám a něco takového, udělat dobrou věc, potřebuje odvahu. Na něco takového by se nemělo zapomínat," napsal na Twitter útočník Marcus Rashford, který se na vysokém vítězství podílel stejně jako Kane gólem. Po dvou brankách dali Ross Barkley a Raheem Sterling. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy