Je nám líto, video expirovalo.

Krejčí motivoval Lvíčata mládežnickým hattrickem. Byla to nahrávka na smeč, popsal

Chemie v kabině a hlad několika hráčů v čele s kapitánem Matějem Chalušem po další úspěšné kvalifikaci. To stálo podle trenéra Karla Krejčího za postupem fotbalové reprezentace do 21 let na evropský šampionát.

Trenér české reprezentace do 21 let Karel Krejčí
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Chaluš a spol. postoupili v minulosti na ME v kategoriích do 17 a 19 let. "Pro mě to byla nahrávka na smeč. Od začátku kvalifikace jsem hráče motivoval, ať zkompletují hattrick," prohlásil Krejčí. "A také jsem jim říkal, že jednadvacítku beru jako bránu do velkého fotbalu. Kdo v ní udělal medaili, tak se pak prosadil v zahraničí nebo v seniorské reprezentaci," dodal.

Spolu s Chalušem si už třetí ME zahrají brankář Martin Jedlička, obránci Denis Granečný a Libor Holík, záložníci Michal Sadílek a Ondřej Lingr a útočník Ondřej Šašinka. "Hrálo to velkou roli. Na každý sraz jsme se těšili jako na Vánoce. A tohle Euro je nejvíc, co můžete v mládežnických kategoriích dokázat," přidal Chaluš.

Je nám líto, video expirovalo.
Téma SZ: Trenér Krejčí o úspěšné kvalifikaci na ME do 21 let

Krejčí přiznal, že na jádro zkušených mládežnických reprezentantů spoléhal a nechtěl do něj příliš zasahovat. "Je to citlivé téma, ale chemie v kabině je strašně důležitá," upozornil jednapadesátiletý kouč, jemuž navíc z jádra úspěšných sedmnáctek a devatenáctek chyběl záložník Alex Král, jenž už je pevnou součástí reprezentačního áčka.

Za seniorský národní tým navíc nastupuje také útočník Adam Hložek, který je však momentálně zraněný. "O Alexovi se bavit nebudu, to je v áčku hráč základní sestavy. Ale kdyby se Hložan nezranil, tak i když má při nominaci áčko přednost, našli bychom s Jardou Šilhavým společnou řeč," vysvětlil Krejčí.

Jednadvacítka postoupila na Euro s bilancí šesti vítězství, tří remíz a jedné porážky z prvního místa, ale na potvrzení postupu musela čtyři dny čekat. Nakonec vyšla hned první ze čtyř možných variant, protože Skotsko prohrálo v Řecku. "Kdybychom nepostoupili, tak by to mrzelo hodně," řekl Krejčí.

Poslechněte si nový Fotbal fokus podcast:

"Hned po našem vítězství v Řecku jsem přemýšlel nad všemi variantami. Museli jsme čekat a já se obával, že kdyby ani jedna nevyšla, budeme nejen obrovsky zklamaní, ale také za kavky roku. Nakonec vyšly všechny a jsme rádi, že jsme postoupili." 

Za další důležitý faktor postupu označil Krejčí i schopnost většiny hráčů nastoupit na více postech. "Práce reprezentačního trenéra je o tom, aby si vyhodnotil kádr, se kterým pracuje. A právě proto jsme vycházeli z defenzivy, protože na to máme vhodné typy," konstatoval.

"Více nám vyhovovalo hrát na brejky a vždy jsme naopak měli problém dobývat obranný val. Obrovské plus je také univerzálnost hráčů. Bylo to vidět v Chorvatsku, kde jsme po dvou remízách potřebovali něco změnit. Hráče jsme neměli, ale týmu prospělo zařazení Sadílka na beka nebo Ládi Krejčího na stopera," uvedl Krejčí.

"Samozřejmě všichni bychom chtěli hrát jako Barcelona a vyhrávat 4:0, 5:0... Ale když na to nemáte správné hráče, tak výsledky nepřijdou. Naše krizové zápasy, které jsme potřebovali zvládnout, byly o jednom gólu a zlomili jsme je týmovostí a bojovnosti." 

Soupeře pro základní skupinu se jednadvacítka dozví 10. prosince a nastoupí proti nim od 24. do 31. března. Osmičlenná vyřazovací část, do níž postoupí dva nejlepší celky z každé skupiny, je na programu od 31. května do 6. června. "Věřím, že když nepřijdou komplikace a neomarodí spousta hráčů, jsme schopní hrát v březnu o čtvrtfinále," zakončil Krejčí.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy