Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Chance 3x3 Tour Louny a Poděbrady

Královec se dvěma asistenty odjedou pískat na olympiádu

Praha - Čeští rozhodčí Pavel Královec a asistenti Martin Wilczek a Antonín Kordula byli nominováni na fotbalový turnaj na olympijských hrách v Londýně. Dostali se tak mezi pětici evropských zemí, které mohly na turnaj vyslat své rozhodčí. Dále se to povedlo domácí Anglii, Německu, Itálii a Norsku.

Sudí Pavel Královec
zdroj: ISIFA

Královec se o pozici hlavního rozhodčího bude dělit například s Felixem Brychem (Něm.), Markem Clattenburgem (Angl.), Ravšanem Irmatovem (Uzb.) nebo Gianlukou Rocchim (It.). Celkem se turnaje účastní 16 hlavních rozhodčích ze všech koutů světa.

O své nominaci se čeští sudí dozvěděli, když na začátku dubna společně řídili utkání Evropské ligy Valencie - Alkmaar. "Přišel za námi člen komise rozhodčích FIFA pan Peter Mikkelsen a neoficiálně nám to řekl. O týden později jsme to měli i oficiálně," řekl Královec pro web FAČR.

Královec: Je to pro nás největší úspěch

Královec v této sezoně evropských pohárů odpískal tři zápasy v základní skupině Ligy mistrů a třikrát se objevil v Evropské lize. Pískal také mistrovství světa hráčů do 17 let a je rovněž nominován jako náhradník na červnové mistrovství Evropy. Přesto bere možnost pískat na olympiádě jako zatím největší úspěch.

"Všichni tři to bereme velmi prestižně, je to pro nás největší úspěch, kterého jsme momentálně schopni dosáhnout. Olympiáda je jednou za čtyři roky, z Evropy moc rozhodčích nominováno nebývá, o to je to těžší a cennější," řekl Královec. "Podle našich informací bychom měli fungovat jako tým. Do Londýna letíme už 19. července, i když první fotbalové zápasy začínají přesně o týden později. Čas bude věnován fyzickým a teoretickým testům, školením," dodal.

Všichni tři věří, že si vedle svých povinností užijí i olympijské atmosféry a zajdou fandit českým sportovcům. "Já se moc těším. Je to akce, na které se scházejí na jednom místě nejvýznamnější sportovci, vždy jsem hry sledoval a o to větší mám radost, že to uvidím naživo. Ani jsem nedoufal, že bych se mohl takové akce někdy zúčastnit," prohlásil Kordula. "Neznáme program, ale věříme, že se na nějakou olympijskou soutěž také dostaneme," dodal Wilczek.

Rovněž se těší na atmosféru na anglických stadionech. "Měli jsme možnost řídit mezistátní přátelské utkání Anglie ve Wembley a přesvědčili jsme se, jak úžasná atmosféra na anglických stadionech je. A určitě bude i při olympijském fotbalovém turnaji," uvedl Wilczek.

Královec dva zápasy absentoval kvůli chybě v utkání Plzně s Budějovicemi

Za svou nominaci prý vděčí předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkové, která je zároveň v komisi rozhodčích UEFA. "Díky ní se pro české rozhodčí rozsvítilo světlo na konci tunelu. Výkony jsou jedna věc, ale důležitá je i ta politická práce," uvedl Královec. "Díky Dáše Damkové jsme dostali příležitost řídit velmi těžké zápasy, ve kterých jsme mohli dokázat, že na ně máme," doplnil Wilczek.

Královec je současnou českou rozhodcovskou jedničkou. V minulých dvou ligových kolech ale chyběl, neboť v duelu Plzně a Českých Budějovic (4:0) uznal gól Marka Bakoše, přestože slovenský útočník předtím zahrál rukou. Královec nejprve gól uznal, pak ho po protestech hostujících hráčů a po konzultaci se čtvrtým sudím Petrem Ardeleánu odvolal, vzápětí na doporučení asistenta Radka Kociána branku mylně znovu označil za regulérní.

"Větší vina leží na asistentovi, ale je tam i vina hlavního rozhodčího za ztrátu osobnosti, což si takový rozhodčí jako on nemůže dovolit," řekla tehdy Damková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy