Následuje
ZVVZ USK Praha - Reyer Venezia

Kouč Bílek si nepřeje Španělsko

Praha – Dva roky čelil kouč českých fotbalistů Michal Bílek ostré kritice, nyní si po úspěšně zvládnuté baráži s Černou Horou a postupu na evropský šampionát vychutnává největší úspěch trenérské kariéry. Je rád, že forma týmu kulminovala v pravý čas, ale přílišné euforii nepropadá a před červnovým startem turnaje v Polsku a na Ukrajině chce s mužstvem ještě zapracovat na zkvalitnění útočné fáze. Vysněné soupeře na mistrovství nemá, pokud možno by se ale vyhnul Španělsku.

Michal Bílek
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Od úterního večera už je známé rozdělení týmů pro Euro do jednotlivých košů, ale Bílek zatím nad možnými soupeři při prosincovém losování nepřemýšlel. "Měl jsem plnou hlavu baráže, takže jsem nesledoval, jak jsou ty koše," uvedl. Jasno má ale v tom, že by nechtěl znovu potkat Španěly, s nimiž Češi dvakrát prohráli v kvalifikaci. "Los se samozřejmě nedá ovlivnit, ale myslím, že dva zápasy stačily. Byl bych rád, kdybychom je nedostali," prohlásil Bílek.

Bílka těší, že se jeho svěřenci zlepšovali a v nejlepším rozpoložení je zastihly zápasy s Černou Horou. "Nerozehráli jsme kvalifikaci dobře. Prohráli jsme s Litvou, přitom jsme hráli na jednu branku a nedařilo se nám jen v koncovce. Ani v dalších zápasech skupiny jsme nehráli špatně, výsledky jsme neměli v přípravě. Výkonnost kulminovala ve správný moment v baráži, doma jsme podali nejlepší výkon za dobu mého působení. Jsem rád, že jsme to zvládli," pochvaloval si Bílek.

Česká fotbalová reprezentace
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Cíle do budoucna: lepší útočná fáze a rozehrávka od obránců

Přestože na dnešní tiskovou konferenci dorazil ještě plný dojmů z úterního vítězného duelu v Černé Hoře, kde reprezentanti výhrou 1:0 stvrdili postup po domácím triumfu 2:0, už přemýšlel, co je ještě potřeba vylepšit ve zbývajícím půlroce před startem šampionátu. "V závěru kvalifikace šla naše výkonnost nahoru, vytvořili jsme fotbalovější střed pole. Začali jsme lépe kombinovat a držet míč, přesto ještě potřebujeme zkvalitnit útočnou fázi a také rozehrávku od obránců. Je toho víc, na čem chceme zapracovat," uvedl český kouč, podle kterého je potřeba posílit například pozici stopera.

Trenér se nejhůře cítil po srpnové porážce 0:3 v Norsku, po které sílil tlak na jeho odvolání. Na druhou stranu ale připustil, že právě nepovedený zápas v Oslu národnímu týmu v jistých ohledech výrazně pomohl. "Norsko pro mě bylo největší zklamání. To byl jediný zápas, ve kterém jsem nebyl spokojený, jak jsme k tomu přistoupili. Přišla velká kritika, hráči se semkli a od toho okamžiku se nastartovala úspěšnější série," řekl Bílek.

Michal Bílek:

"Ani jednou jsem nezapochyboval, že bychom postoupili, i když těch těžkých situací bylo dost. Byli jsme po prohře s Litvou pod velikým tlakem, fanoušci za mnou nestáli od prvního dne mého jmenování. Jsem vnitřně strašně moc spokojený, že jsem s týmem dokázal postoupit."

Zdůraznil, že přípravné zápasy mu posloužily hlavně ke zkoušení nových hráčů. Do týmu zabudoval třeba plzeňské ofenzivní opory. "Vyzkoušel jsem přes 50 hráčů. Šel jsem do toho s tím, že noví hráči potřebují dostat šanci i za cenu toho, že výsledky nemusejí přijít. A vyplatilo se. Kdyby třeba Pilař nebo Gebre Selassie nejeli na turnaj do Japonska, v týmu by nebyli. Nakonec stejně jako Plzeňáci zapadli výborně a naši hru oživili," podotkl Bílek.

Bílek se chystá na ME

Objevem kvalifikace je Jiráček

Největší dojem na něj během kvalifikace udělal záložník Petr Jiráček. "To byl největší objev kvalifikace, hrál vynikajícím způsobem a naši hru velmi dobře oživil. Působil velmi klidným dojmem a je obdivuhodné, jak ovládá míč," pochválil Bílek plzeňského středopolaře.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy