Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Bulharsko

Korupční aféra a nepovedené investice přivedly FIFA do ztráty

Curych ‒ Korupční skandál z roku 2015 přišel Světovou fotbalovou federaci draho. Spolu s nepovedenými investicemi jsou to dva hlavní důvody, proč FIFA zaznamenala v minulém roce ztrátu 369 milionů dolarů, tedy zhruba 9,2 miliardy korun. Minusové období se protahuje. V roce 2015 měla FIFA ztrátu 53 milionů dolarů.

FIFA se topí v korupčních skandálech
zdroj: Reuters autor: Arnd Wiegmann

Soudní výlohy spojené s aférou, která mimo jiné stála místo šéfa FIFA Seppa Blattera i předsedu evropské fotbalové unie UEFA Michela Platiniho, vyčíslila FIFA na 50 milionů dolarů. Za velice nepovedené investice pak označila otevření muzea a hotelu v Curychu.

Ve stínu ztráty FIFA rovněž oznámila, že její finanční rezervy klesly z 1,41 miliardy dolarů v roce 2015 na 1,05 miliardy. V letošním roce dokonce očekává ztrátu 489 milionů, ale v tom následujícím by díky mistrovství světa v Rusku měl její příjem přesáhnout jednu miliardu. Za čtyřleté období mezi šampionáty v letech 2014 a 2018 by tak měla vydělat sto milionů dolarů.

Zisk primárně do sportu

Navzdory ztrátě předseda FIFA Gianni Infantino uvedl, že chce dostát slibu o finanční podpoře národních federací. "Musíme zajistit, aby byl veškerý zisk investován do sportu," uvedl funkcionář v prohlášení, které rovněž potvrdilo i jeho plat ve výši 1,5 milionu dolarů. Blatter, který dostal šestiletý zákaz působení ve fotbale, bral o dva miliony víc.

Infantino má v plánu každé čtyři roky rozdělit mezi 211 národních svazů pět milionů dolarů. Současně slíbil, že každou z kontinentálních asociací podpoří ve stejném období částkou kolem 40 milionů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy