EP Benátky nad Jizerou

Tottenham bez Kanea v EKL prohrál v Portugalsku, Hušbauerova Famagusta remizovala

Fotbalisté kyperského Anorthosisu Famagusta s českým záložníkem Josefem Hušbauerem remizovali v úvodním utkání 4. předkola Evropské konferenční ligy na hřišti izraelské Beer Ševy 0:0 a vytvořili si nadějnou pozici do domácí odvety. Odvety se uskuteční příští týden.

Rozladění hráči Tottenhamu
zdroj: ČTK/AP autor: Luis Vieira

Anorthosis se do nově vzniklé soutěže dostal po neúspěšném účinkování ve 3. předkole Evropské ligy, kde vypadl s Rapidem Vídeň. Beer Ševa zase vyřadila v předchozí fázi EKL polskou Vratislav. Bývalý hráč pražské Sparty a Slavie Hušbauer odehrál v utkání 56 minut a dostal žlutou kartu.

Divoký závěr prožil na hřišti Anderlechtu Brusel nizozemský celek Vitesse Arnhem s českým obráncem Tomášem Hájkem. Arnhem sice ještě vedl v 90. minutě 3:2, nicméně po trefě Yariho Verschaerena o vedení přišel a v páté minutě nastaveného času měli domácí dokonce možnost duel otočit z nařízeného pokutového kopu. Lior Refaelov však trefil jen břevno a utkání tak skončilo 3:3. Hájek, bývalý hráč Zlína nebo Plzně, odehrál celý zápas.

Úspěšný soutěžní debut na lavičce AS Řím si připsal ještě před víkendovým startem italské ligy José Mourinho, jehož svěřenci zvítězili na hřišti tureckého Trabzonsporu 2:1. Favorit šel do vedení v 55. minutě po trefě Lorenza Pellegriniho. Přestože za Trabzonspor vyrovnal po hodině hry Dán Andreas Cornelius, vítězství Římanům zajistil devět minut před koncem uzbecký útočník Eldor Šomurodov.

Pozici do odvety si naopak zkomplikoval Tottenham, který nečekaně prohrál na hřišti portugalské Ferreiry 0:1. Jedinou branku vstřelil ve 45. minutě po rychlém brejku Lucas Silva. "Spurs" chyběl mimo jiné hvězdný útočník Harry Kane, který podle trenéra Nuna Espirita Santa stále není po pozdějším zapojení do přípravy v optimální fyzické kondici.

Jasný triumf získal nizozemský Feyenoord. Ten rozstřílel Elfsborg díky hattricku Luise Sinisterry 5:0. Dvaadvacetiletý útočník se stal teprve čtvrtým Kolumbijcem v historii, který zaznamenal v jednom utkání evropské soutěže tři branky. Aktuálním rekordmanem je z jeho krajanů Radamel Falcao, který Evropě nastřílel hattrick čtyřikrát.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Mistrovská část: Flora Tallinn - Shamrock Rovers 4:2 (2:1), Žalgiris Vilnius - Bodö Glimt 2:2 (1:0), Neftči Baku - Maccabi Haifa 3:3 (0:1), Riga - Lincoln Red Imps 1:1 (0:0), Fola Esch - Kajrat Almaty 1:4 (1:3).

Hlavní část: Karagandy (Kaz.) - Maccabi Tel Aviv 1:2 (0:0), Čenstochová - Gent 1:0 (0:0), Karabach - Aberdeen 1:0 (1:0), Kuopio - Union Berlín 0:4 (0:3), Hapoel Beer Ševa - Anorthosis Famagusta 0:0, LASK Linec - St. Johnstone 1:1 (0:1), Trabzonspor - AS Řím 1:2 (0:0), Basilej - Hammarby 3:1 (1:0), Sivasspor - FC Kodaň 1:2 (0:0), Feyenoord Rotterdam - Elfsborg 5:0 (3:0), PAOK Soluň - Rijeka 1:1 (0:1), Anderlecht Brusel - Arnhem 3:3 (2:1), Rennes - Rosenborg Trondheim 2:0 (1:0), Ferreira - Tottenham 1:0 (1:0).