Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Svět motorů

Mladá Boleslav narazí v Konferenční lize na litevský Transinvest, Baník čeká cesta do Estonska, nebo Arménie

Mladá Boleslav se ve 2. předkole Konferenční ligy utká s litevským Transinvestem. Baník Ostrava narazí na estonský Kalev, nebo arménský tým Urartu. České kluby sehrají první zápasy 25. července doma, odvety jsou na programu o týden později. Žádný český tým se s těmito soupeři ještě nestřetl.

zdroj: twitter.com/fkmladaboleslav

Baník se v evropských pohárech představí po 14 letech, Středočeši po pěti. Slezané si účast vysloužili díky čtvrtému místu z uplynulé sezony. Mladá Boleslav v kvalifikačním utkání o Konferenční ligu zdolala Hradec Králové.

Transinvest založila před třemi lety přepravní společnost Transekspedicija. Během dvou let postoupil klub ze třetí ligy do nejvyšší soutěže, v předchozí sezoně jako první druholigový klub ovládl Litevský pohár a i díky výjimce od UEFA si zajistil premiérový start v evropských pohárech. Po 18 kolech je v neúplné ligové tabulce na posledním desátém místě.

"(Letní) příprava bude směřovat i k tomuto utkání. Budeme soupeře analyzovat a rozebírat, abychom byli dobře připraveni na první zápas v domácím prostředí. Soupeři se momentálně nedaří, a proto asi budeme považováni za favorita. Nebráníme se tuto roli přijmout," řekl trenér Středočechů David Holoubek.

Je nám líto, video expirovalo.
České kluby se dozvěděly pohárové soupeře

"S litevským fotbalem jsem se v kariéře pořádně nepotkal. Vzpomínám si však, že jsem tam jednou hrál s českou reprezentací. Soupeř to tedy pro nás bude velká neznámá, ale v dnešní době se už potřebné informace dají sehnat, a máme čas se dobře připravit," uvedl stoper Marek Sucha.

Baník narazí na vítěze 1. předkola. Čtvrtý celek minulého ročníku arménské ligy Urartu se dosud v pohárech nejdále dostal do 2. předkola některé ze soutěží UEFA. Kalev čeká proti týmu z Jerevanu pohárová premiéra. Mužstvo z Tallinnu obsadilo v estonské lize třetí místo, nyní je až sedmé.

"Asi můžeme považovat za určitou výhodu, že se můžeme podívat na jejich vzájemný zápas. Můžeme je vidět naživo, což je určitě plus. Budeme si teď postupně sbírat informace, ale nejlepším zdrojem poznatků pro nás určitě bude vzájemné utkání v předkole. Teď si musíme počkat, kdo to bude," uvedl trenér Ostravy Pavel Hapal.

Největším úspěchem Slezanů v evropských soutěžích jsou čtvrtfinále Poháru UEFA (v sezoně 1974/75, nyní Evropská liga), Poháru mistrů evropských zemí (1980/81, dnešní Liga mistrů) a semifinále již neexistujícího Poháru vítězů pohárů (1978/79).

Skupinu evropských pohárů si Baník ještě nikdy nezahrál. V samostatné historii zvládl pouze jediné z šesti předkol. V ročníku 2010/11 nejprve ve 2. předkole Evropské ligy vyřadil gruzínskou Georgii, poté ale nestačil na běloruský Dněpr Mogilev.

Mladá Boleslav se probojovala do pohárové skupiny dvakrát, v obou případech (v sezonách 2006/07 a 2007/08) si zahrála Pohár UEFA/EL. Od té doby pokaždé skončila v předkolech. Naposledy v létě 2019 vyřadila ve 2. předkole Ordabasy Šymkent z Kazachstánu, pak ale neuspěla s rumunským FCSB.

Ostrava s Mladou Boleslaví musí zvládnout tři předkola, aby se dostaly do hlavní fáze, kterou si poprvé zahraje 36 týmů. Největším úspěchem českých mužstev v soutěži jsou čtvrtfinálové účasti Slavie (2021/22) a Plzně (2023/24). Konferenční ligu čeká čtvrtá sezona, UEFA z názvu vypustila slovo "Evropská".

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články